Szczeniak zjada swoje odchody - co robić?

Szczeniak zjada swoje odchody - co robić?

zdrowie - Michał Szen - Dodaj komentarz

Co robić gdy szczeniak zjada swoje odchody

szczeniak zjada odchody

    Oto co warto robić gdy szczeniak zjada swoje odchody:

  1. Warto zrobić szczeniakowi badania krwi: pełną morfologię i biochemię, z naciskiem na niedobory: kwasu foliowego, witaminy z grupy B. Ponadto do sprawdzenia na badaniach narządy takie jak: wątroba, trzustka, tarczyca. Oraz zbadać psa na obecność: Giardia lamblia.
  2. Można spróbować zmiany diety, na początku zaleca się dietę lekkostrawną przeznaczoną dla psów z problemami z trzustką.
  3. Warto podawać jako gryzaki żwacze wołowe (suszone żołądki krowy) - to najbardziej popularna i polecana metoda aby rozwiązać problem zjadania przez szczeniaka odchodów.
  4. Przeanalizować czy pies nie dostaje zbyt mało karmy. Nie zawsze zalecenia producenta sprawdzają się u danego psa, plus szczeniaki inaczej się ocenia pod kątem zapotrzebowania energetycznego.
  5. Tabletki i suplementy dla psa który zjada odchody: Rumen Tabs, coprovet, koprofagia stop, fortiflora, amylactive balance, VetFood Flora Defense.
  6. Pod kątem szkoleniowym uczyć psa komendy "fe" / "nie rusz".

Zalecenia weterynarzy gdy szczeniak zjada odchody

Aby wyeliminować zjadanie odchodów przez psa weterynarze często zalecają podawanie psu do jedzenia żwaczy suszonych - to naturalny i zdrowy produkt. Żwacze są suszonymi żołądkami krowy - zawierają dobre dla psa bakterie.

Drugie zalecenie to badanie krwi i analiza niedoborów pokarmowych w diecie psa. Rola weterynarza to diagnostyka oraz edukacja właściciela na temat zasad żywienia szczeniąt i postępowania ze szczeniakiem.
pies zjada odchody

Opinie właścicieli psów, których psy zjadały odchody - co polecają

Ania właścicielka owczarka: "Moja suczka też zjadała odchody. Weterynarz mi powiedział, że to przez nie wykształcone w pełni jelita szczeniaki mają tendencje do zjadania odchodów. Nasza suczka do roku czasu dostawała żwacze wołowe w formie przekąsek i one pomagały"

Danuta właścicielka dwóch owczarków niemieckich: "Na zjadanie odchodów najlepiej się sprawdziła w naszym wypadku przede wszystkim nauka komendy fe i ćwiczenia samokontroli. Moje psy dostają żwacze i rumen tabs ale poprawy nie było. Jedynie dobrze wyćwiczone komenda się sprawdzała, a w kryzysowych sytuacjach kaganiec"

Michał Szen psi behawiorysta mówił do jednego z klientów: "Tabletki działają pod warunkiem, że problem jest natury medycznej (brak witamin, minerałów, alergie). Jeśli to problem behawioralny nie pomogą żadne leki. Wtedy trzeba przepracować ten problem w trakcie szkolenia i nauki komend."

Paulina właścicielka Labradora: "Miałam podobny problem. Nasz Labrador zjadał odchody swoje oraz innych psów -Dodatkowo zjadał odchody z kuwety naszego kota. Ćwiczyliśmy komendę "nie" "zostaw" odciąganie psa od znaleziska. Na kuwetę kota założyliśmy klatkę, aby kot mógł przejść a pies nie. Z wiekiem i treningiem przeszło mu."

Dlaczego szczeniak zjada odchody - przyczyny tego zachowania

Chęć do zjadania odchodów u szczeniaków wywołuje brak odpowiedniej flory bakteryjnej w młodym organizmie - to powoduje potrzebę zjadania odchodów. Dlatego podawanie żwaczy pomaga albo taka metoda jak dodanie bananów do diety psa - bo uzupełniają w organizmie psa te minerały których psu brakuje.

Przyczyną zjadania odchodów przez szczeniaki są zaburzenia trawienne i niepełny rozwój mikroflory bakteryjnej w jelitach szczeniaka.

Stwarza to sytuację gdzie pies nie jest w stanie w pełni strawić karmy. W efekcie jej resztki są wydalane razem z kałem, a Twój pupil może je wyczuć i próbuje je zjeść ponownie. Ponadto, pies je swoje odchody w trakcie antybiotykoterapii lub jeśli brakuje u witamin.


Przeczytaj także: jak długo pies jest szczeniakiem, jakie zioła można podawać psu

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz