Kąpanie szczeniaka - pierwsza kąpiel szczeniaka - zestaw porad

Kąpanie szczeniaka - pierwsza kąpiel szczeniaka - zestaw porad

zdrowie - Michał Szen - Dodaj komentarz

Kiedy można kąpać szczeniaka? od jakiego wieku można kąpać psa?

Zazwyczaj pierwsza kąpiel szczeniaka może odbyć się w wieku około 8-12 tygodni jego życia. Przez pierwsze 7 tygodni życia szczeniaka, matka zwykle zajmuje się czyszczeniem jego ciała, dlatego w tym okresie kąpiel nie jest konieczna.

Zapytaj hodowcę od którego kupiłeś psa o zasady pielęgnacji sierści psa. Zadzwoń do hodowcy, aby uzyskać informacje dostosowane do konkretnej rasy psa. Niektóre rasy, zwłaszcza te o specyficznej strukturze sierści, mogą wymagać innego podejścia do kąpieli (np.shih-tzu, maltańczyki, yorki).

Ponadto, należy upewnić się, że szczeniak jest zdrowy, wolny od infekcji skórnych lub innych schorzeń, które mogą być przeciwskazaniem do kąpieli.

kapiel szczeniaka

Kiedy można pierwszy raz wykapać szczeniaka? pierwsza kąpiel szczeniaka kiedy?

Szczeniaka można wykapać pierwszy raz gdy ma 8 lub 10 tygodni życia. Kąpiel tak małych szczeniaków wykonujemy jedynie z konieczności gdy szczeniaki są bardzo brudne i brzydko pachną. Teraz już wiesz kiedy pierwszy raz wykąpać szczeniaka - gdy skończy 8 tygodni.

Kiedy nie powinno się kąpać szczeniaków?

Nie kąpiemy szczeniaków młodszych niż 8 tygodniowe bo mają nie do końca rozwinięty system regulacji cieplnej w swoich organizmach i kąpiel może być dla nich niezdrowa lub nawet niebezpieczna dla życia.

Nie kąpiemy szczeniaków gdy mamy choćby podejrzenie, że szczeniak jest chory.

Czy można wykąpać szczeniaka po szczepieniu?

Nie kąpiemy szczeniaków zaraz po szczepieniu. Poczekaj przynajmniej 7 dni po szczepieniu jeśli chcesz wykąpać szczeniaka. Obserwuj stan zdrowia psa w pierwszych 7 dobach po szczepieniu i nie kąp psa aby nie narażać go na przeziębienie w tym okresie gdy jest świeżo po szczepieniu.

Czy można kąpać psa po szczepieniu? Lepiej nie kąpać psa po szczepieniu, bo w razie powikłań poszczepiennych nie będziemy wiedzieć czy to wynik reakcji na szczepienie czy choroba po kąpieli.

Od kiedy kąpać szczeniaka?

Szczeniaka można kąpać od 8 tygodnia życia.

Często pytacie: Czy można kąpać 8 tygodniowego szczeniaka? Tak można kąpać 8 tygodniowego szczeniaka ale robimy to tylko wtedy gdy jest to konieczne, gdy pies czymś się bardzo ubrudził.

Jak często kąpać szczeniaka? Częstotliwość kąpieli szczeniąt

Kąpiel szczeniaka nie powinna być zbyt częsta, aby nie naruszyć naturalnej równowagi skóry i sierści. Zalecane jest kąpanie szczeniaka raz na około 4-6 tygodni, lub wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne czyli gdy pies się zabrudził i brzydko pachnie.

Ogólnie rzecz biorąc, szczeniaka należy kąpać rzadziej niż dorosłego psa (rzadziej niż raz na miesiąc), aby uniknąć nadmiernego wysuszania skóry i sierści. Zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry i prowokować powstawanie podrażnień.

W przypadku większości ras , zaleca się kąpanie szczeniąt co około 4-6 tygodnie lub rzadziej. A najlepiej tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Jeśli pupil się ubrudził na przykład bawiąc się na dworze w kontakcie z innymi zwierzętami, można go umyć mokrą gąbką lub wytrzeć ścierką tylko w tych najbardziej zabrudzonych partiach ciała.

Niektóre rasy te o długiej sierści, mogą wymagać częstszych kąpieli, aby utrzymać jej czystość i zdrowiu. Jak mówi Ewa Grodzka hodowca psów rasy shih-tzu zaleca się aby psy shih-tzu z długim włosem kąpać tylko raz w miesiącu, częściej natomiast szczotkować psią sierść. Jeśli natomiast pies jest po strzyżeniu i ma krótką sierść możemy kąpać go raz na 3 miesiące.

W przypadku psów alergików ze skłonnościami do infekcji skórnych, weterynarz może zalecić bardziej regularne kąpiele w celu utrzymania higieny.

Gdzie kąpać psa? w wannie czy pod prysznicem?

Oba miejsca są dobre do kąpania psa, zarówno wanna jak i prysznic. Uwzględnij wielkość swojego psa i zdecyduj co będzie bardziej wygodne dla Ciebie i Twojego psa. Duże psy mogą nie mieścić się do wanny i trudniej będzie im do niej wejść, dlatego lepszy dla nich będzie prysznic.
kąpiel szczeniaka, kąpanie psa

Co jest potrzebne do wykąpania psa? Co trzeba przygotować żeby wykąpać psa?

 • ciepła woda
 • szampon dla psów
 • ręczniki
 • mata antypoślizgowa
 • patyczki do uszu
 • grzebień, szczotka dla psa
 • nożyczki
 • gumowe rękawiczki
 • suszarka do włosów i ręczniki do wysuszenia psa
 • smakołyki dla psa aby nagrodzić go w czasie kąpieli i zaraz po kąpieli
 • szczoteczka do zębów dla psa aby przy okazji kąpieli zadbać również o zęby psa.

Na co zwracać uwagę kąpiąc psa? czego unikać w trakcie kąpania psa?

 • temperatura wody. Wykorzystaj lekko ciepłą wodę, która ma w okolicach 40stopni Celsjusza
 • maty antypoślizgowe dla bezpieczeństwa aby pies nie poślizgnął się w trakcie kąpieli
 • szampon dla psów - korzystaj tylko z szamponów przeznaczonych dla psów bo mają odpowiednie pH. Unikaj stosowania ludzkich szamponów lub mydeł, ponieważ mogą one zawierać składniki drażniące dla skóry psa. Wybierz łagodne i naturalne szampony przeznaczone do pielęgnacji psów.
 • zabezpiecz uszy psa przed wodą. Tak myj psa aby nie nalać mu wody do uszu.
 • myj psa delikatnie bez dużego tarcia i szarpania. Dokładnie umyj brzuch psa.
 • spłukuj psa czystą wodą, unikaj polewania uszu i oczu psa aby szampon nie podrażnił psich oczu i aby woda nie nalała się psu do uszu.
 • suszenie psa - pies powinien być przyzwyczajany do dźwięku suszarki do włosów wielokrotnie przed kąpielą. Oswajanie z suszarką do włosów należy robić dużo wcześniej niż planowana kąpiel.

W jakiej temperaturze kąpać psa? w jakiej temp kąpać szczeniaka? Temperatura wody do kąpieli psa

Kąp psa w temperaturze otoczenia mającej ok.20-23stopnie. Oraz kąp psa w temperaturze wody równej 40 stopniom Celsjusza (to lekko ciepła woda). Należy psa kąpać w wodzie o odpowiedniej temperaturze oraz w pomieszczeniu które jest odpowiednio nagrzane aby pies po wyjściu z kąpieli się nie rozchorował. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi warunkami do kąpania psa idź z psem do groomera czyli psiego fryzjera i zleć mu wykapanie psa.

W jakiej wodzie kąpać psa?

Psa kąpiemy w wodzie z kranu o temperaturze 40stopni Celsjusza. Psa kąpiemy w lekko ciepłej wodzie.

Jak wykąpać szczeniaka?

 • zacznij od szczotkowania psa przed kąpielą - rozczesaną sierść łatwiej umyjesz bo szampon lepiej wniknie do skóry. Poza tym rozczesana sierść będzie po kąpieli łatwiejsza do czesania i suszenia.
 • umieść psa w wannie lub pod prysznicem.
 • jeśli szczeniaka myjesz w misce lub wannie to nalej tyle wody aby szczeniak mógł w niej stać i aby woda sięgała mu pod brodę.
 • kąp psa w lekko ciepłej lub letniej wodzie (temperatura wody 36-40 stopni Celsjusza).
 • jeśli pies nie jest zanurzony w wodzie to polej go wodą aby się dobrze namoczył. Jeśli kąpiesz psa pod prysznicem lub na dworze zacznij polewać psa wodą od karku i klatki piersiowej i polewaj psa dalej w stronę ogona.
 • użyj szamponu dla psów i masuj delikatnie psa aby umyć szamponem jego sierść
 • uważaj na oczy i uszy psa aby ich nie podrażnić szamponem i nie nalać wody do uszu psa
 • spłucz szampon czystą wodą
 • wysusz psa ręcznikiem lub suszarką do włosów
 • rozczesuj psią sierść odpowiednią szczotką  przeznaczoną dla danej rasy psa
 • kąpanie psa powinno być krótkie, nie przedłużaj niepotrzebnie czasu kąpieli.

Ile kosztuje kąpanie psa w salonie strzyżenia psów, czyli u  groomera psiego fryzjera?

Kąpiel psa w salonie kosztuje od 60 do 150zł. Kąpiel wraz z suszeniem nie obejmuje strzyżenia ani trymowania psa.
Jak podaje Anna Chudziak-Brożyńska z salonu strzyżenia i pielęgnacji psów 'Czysta łapka' kąpiel małego psa kosztuje w salonie 65zł.

Czym kąpać psa? Jakim preparatem?

Do kąpieli psa najlepiej używać szamponów przeznaczonych dla psów. Szampony dla psów są formułowane tak, aby odpowiadać pH skóry psa oraz spełniać jego specyficzne potrzeby pielęgnacyjne (np. usuwają psi zapach, ułatwiają rozczesywanie sierści, wzmacniają kolor sierści bo są szampony osobno do białej lub czarnej sierści). Szampony dla psów zawierają składniki, które są delikatne dla skóry psa i nie powodują nadmiernego wysuszania ani podrażnień.

Szampon dla psów do kąpania psa

Szampony dla psów są specjalnie dostosowane do pH skóry psa. Zwykle mają pH zbliżone do naturalnego pH skóry psa. W przeciwieństwie do ludzkich szamponów, które mają zazwyczaj pH bardziej neutralne lub lekko zasadowe. To wynika z różnic w pH skóry między ludźmi a psami oraz specyficznymi potrzebami pielęgnacyjnymi skóry psa.
Różnica między szamponem dla ludzi a szamponem dla psów wynika nie tylko z różnicy w pH, ale także z innych czynników takich jak:
 • Składniki: Zawierają składniki, które pomagają utrzymać równowagę psiej skóry i  nawilżają i odżywiają sierść, a także redukują nieprzyjemne zapachy. Szampony dla ludzi są z kolei opracowane, aby sprostać potrzebom ludzkiej skóry.
 • Zapach szamponu dla psów: Szampony dla psów często mają specyficzne zapachy, które są bardziej neutralne lub delikatne, aby nie drażnić węchu psa.
 • Bezpieczeństwo dla skóry i sierści psa: Szampony dla psów są testowane i opracowywane, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność w pielęgnacji psów.
 • w specjalistycznym sklepie dla groomerów czyli psich fryzjerów kupisz również szampony z właściwością usuwania psiego zapachu oraz szampony przeznaczone dla psów z białą lub czarną sierścią. Można kupić też specyfiki ułatwiające rozczesywanie sierści

mycie i kąpanie szczeniaka

Czy psa można wykąpać w szamponie dla ludzi?

Nie. Szampony dla ludzi mogą zawierać składniki, które mogą być zbyt drażniące dla skóry psa, mogą zakłócać naturalną równowagę skóry i powodować jej suchość lub podrażnienie. Zawsze należy stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji psów, aby utrzymać ich sierść w zdrowym stanie. Nie można kąpać psa w szamponie dla ludzi.

W czym wykąpać psa jak nie ma szamponu?

Jeśli nie masz szamponu dla psa wykąp psa jedynie w ciepłej wodzie. Nie stosuj żadnych innych środków do mycia psa niż szampon przeznaczony dla psów.

Co ile kąpać psa? jak często kąpać psa?

Psa należy kąpać stosunkowo rzadko, psy o długiej sierści kąpiemy co 4-6tygodni a psy o krótkiej sierści można kąpać raz na 3-4 miesiące (co 12-16 tygodni).
Jak podaje Marzena Osuch hodowca psów rasy Yorkshire terrier z hodowli Indorado FCI szczeniaki yorka kąpiemy co 4-6tygodni - przeczytaj pierwsza kąpiel szczeniaka yorka
Jak podaje Ewa Grodzka hodowca psów rasy ShihTzu z hodowli Enigmatyczny Zakątem psy shihtzu kąpiemy co 4tygodnie. Przeczytaj jak opiekować się shihtzu
Jak podaje Helena Kabała hodowca owczarków szetlandzkich (sheltie) te psy kąpiemy raz do roku bo ich sierść posiada naturalną zdolność do samoczyszczenia.
Jak często kąpać buldoga francuskiego? Buldoga należy kąpać co 3 miesiące, czyli 4 razy do roku.

Jak często kąpać psa kundelka?

Kundelka można kąpać 2-3 razy do roku, czyli co 3-4 miesiące. Jeśli pies nie jest bardzo brudny i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów to możesz kapać psa tylko raz do roku.

Czy suszyć psa po kąpieli suszarką do włosów?

Tak, można suszyć psa po kąpieli za pomocą suszarki do włosów. Pamiętaj o tym aby używać suszarki z bezpiecznej odległości aby temperatura powietrza nie była zbyt wysoka, aby nie poparzyła psa. Trzymaj swoją dłoń na sierści psa dzięki temu będziesz czuć jaka jest temperatura powietrza wylatującego z suszarki.

Czy można wykąpać szczeniaka?

Tak, szczeniaka można wykąpać jeśli jest bardzo brudny. Trzeba być delikatnym aby nie nalać psu wody do uszu. Kąpiel szczeniaka powinna być ostatecznością gdy jest bardzo brudny i brzydko pachnie.
Czy można kąpać 8 tygodniowego szczeniaka?
Tak, można wykąpać 8 tygodniowego szczeniaka ale robimy to tylko w sytuacji gdy pies czymś bardzo mocno się ubrudził, kąpiel tak małego szczeniaka powinna być wykonywana jedynie w ostateczności. Kąpanie 8 tygodniowego szczeniaka wymaga zachowania środków ostrożności ze względu na młody wiek psa i delikatność. Czas kąpieli powinien być krótki, zastosować należy bardzo łagodne szampony dla psów i szybko należy wysuszyć psa po kąpieli aby uniknąć przeziębienia zwierzaka. Miejsce kąpieli powinno być również ciepłe (powyżej 20 stopni Celsjusza). Należy również monitorować temperaturę wody podczas kąpieli szczeniaka aby była ciepła (powyżej 30stopni Celsjusza).
Czy można kąpać 2 miesięcznego szczeniaka? Tak, można bo 2 miesięczny szczeniak ma 8 tygodni.
Czy można kąpać 7 tygodniowego szczeniaka? Nie, lepiej nie kąpać szczeniaka w tym wieku. Lepiej poczekać aż pies będzie miał 8 tygodni lub więcej.
Ile musi mieć szczeniak żeby go wykapać? Szczeniak musi mieć 8 tygodni żeby go wykąpać.
Czy można kąpać 3 miesięcznego szczeniaka?
Tak można kąpać szczeniaka w tym wieku zgodnie z wyżej podanymi zaleceniami dotyczącymi kąpieli.

Od którego miesiąca można kąpać szczeniaka?

Od drugiego miesiąca życia można kąpać szczeniaka. Szczeniaka można kąpać w wieku 8 tygodni. Można kąpać 2 miesięcznego psa.

Ile razy kapać psa?

Psa można kąpać 3-4 razy do roku. Tylko psy o długiej i problematycznej sierści można kapać 8-12 razy do roku.

Od którego tygodnia można kąpać szczeniaka?

Można kąpać szczeniaka od 8 tygodnia życia. Wcześniejsze kąpiele mogą być niekorzystne dla zdrowia szczeniaka, ponieważ jego skóra i układ odpornościowy nadal się rozwijają i szczeniak nie posiada dobrze rozwiniętej samoregulacji temperatury ciała.

Czy można kąpać psa co tydzień?

Nie, kąpanie psa co tydzień jest zbyt częste. Ważne jest, aby unikać nadmiernego mycia psa. Zbyt częste kąpiele mogą prowadzić również do nadmiernego wysuszenia skóry i usunięcia naturalnych olejków, które chronią skórę szczeniaka.

Ogólna zasada mówi, że psa powinno się kąpać co około 4-6 tygodni. Jednak częstotliwość kąpieli może różnić się w zależności od potrzeb i warunków życia psa. Niektóre psy, zwłaszcza te o dłuższej i bardziej gęstej sierści, mogą wymagać częstszych kąpieli np. co 4tygodnie, aby utrzymać czystość i zdrowie skóry. Natomiast psy o krótkiej sierści i zdrowej skórze mogą wymagać rzadszych kąpieli, np. co 12 tygodni.

Także teraz już wiesz co jaki czas można kąpać psa.

Czy można kąpać psa podczas cieczki?

Tak, możesz wykąpać suczkę podczas cieczki.

Czy szczeniaki można kąpać?

Tak, szczeniaki można kąpać ale tylko wtedy jeśli są bardzo brudne.

Czy psa trzeba kąpać?

Tak, choć częstotliwość kąpieli zależy od rasy psa. Wielu psów praktycznie się nie kąpie lub robi się to raz do roku. Psy rodzinne zwykle trzeba kąpać 2-3 razy do roku. A psy z długą sierścią i z włosem kąpiemy zwykle regularnie co 4-6 tygodni.

Po kąpieli sprawdź stan skóry psa

Kąpiel i późniejsze szczotkowanie oraz suszenie sierści psa to dobry moment aby sprawdzić stan skóry psa - jeśli zauważysz jakieś niepokojące zmiany zgłoś się koniecznie z psem do weterynarza.

Po kąpieli poszukaj kleszczy w sierści psa i je usuń

W trakcie kąpieli psa możesz wyczuć pod palcami kleszcze w psiej sierści, jeśli je znajdziesz wówczas usuń je delikatnie lub idź do gabinetu weterynaryjnego aby lekarz usunął psu kleszcza. Przeczytaj gdzie szukać kleszczy u psa ta wiedza Ci się przyda bo w trakcie szczotkowania psa po kąpieli również możesz natrafić na kleszcze w sierści.

Czyszczenie uszu psa po kąpieli

Zaraz po kąpieli warto wyczyścić uszy psa oraz dobrze je wysuszyć jeśli dostała się psu woda do uszu.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz