Dlaczego pies kręci się w kółko zanim się położy? przyczyny

Dlaczego pies kręci się w kółko oraz drapie i kopie posłanie zanim się położy?

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

pies kręci się zanim się położy

Dlaczego pies kręci się w kółko zanim się położy?

Pies kręci się w kółko zanim się położy bo jest to odziedziczone zachowanie instynktowne związane z pochodzeniem od wilków. Krążenie w kółko przed położeniem się, jest związane z psimi instynktami i dziką naturą. Ślady dzikich przodków w psychice psów są niezaprzeczalne. Chodzenie w kółko przed położeniem się spać to zachowanie odziedziczone od wilków, które w stadzie przygotowywały miejsce do spania, udeptując rośliny czy liście. Choć psy domowe nie muszą tego robić w naszych domach, bo nie ma roślinności którą trzeba udeptać do snu to ich instynkt nadal wywołuje w nich to zachowanie.

Kręcenie się w kółko przed snem jest u psów normalnym zachowaniem. Obracanie się dookoła i chodzenie w kółko po legowisku przed snem stanowi również element wyciszania psa i przejścia z wysokiego pobudzenia do niskiego, tego które jest potrzebne do snu.

Dlaczego pies ugniata legowisko przed snem?

Pies ugniata legowisko przed snem instynktownie, tak podpowiada mu natura. Dzikie psy ugniatały wysokie trawy w wygodne legowiska. Psy domowe robią to instynktownie nawet gdy nie muszą nic ugniatać bo dostały od nas miękkie legowisko.

U psów stróżujących i psów ras pierwotnych, które żyją na zewnątrz a nie w domu zobaczyć można, że nawet w śniegu potrafią wydeptywać miejsca i do snu, kręcą się dookoła i niejako udeptują sobie łapami miejsce do spania.

Osoby nieznające psich zwyczajów mogą sądzić, że pies kręci się w kółko zanim się położy, aby znaleźć najbardziej komfortową pozycję do spania i mogą interpretować to jako formę szukania odpowiedniego miejsca na podłodze. Osoby nieznające psich nawyków mogą myśleć, że pies po prostu bawi się przed położeniem się do snu.

Psy kręcą się w kółko przed snem aby położyć się pod wiatr?

Etolodzy i behawioryści podają też możliwość, jakoby pies chciał ułożyć się do snu z nosem w stronę wiatru - to bowiem jest często spotykane u dzikich zwierząt, śpią z nosem pod wiatr aby wyczuć zbliżające się zagrożenie.

Dlaczego pies kopie w posłaniu przed snem?

Jeśli jest za gorąco niektóre psy przejawiają instynkt kopania w miejscu gdzie chcą się położyć do snu. Rozkopanie ziemii dawało możliwość położenia się w chłodniejszym miejscu i ten instynkt przetrwał u niektórych psów. Czasem zobaczysz w gorące dni, że pies kopie w legowisku a potem rezygnuje z legowiska i idzie spać w korytarzu na twardej podłodze bo tam jest najzimniej.

Dlaczego pies drapie legowisko przed snem?

Pies drapie legowisko aby przygotować się do snu, to element naturalnego rytuału które wykonują psy przed zaśnięciem. Opisane jest to wyżej, w pierwszym akapicie na temat tego dlaczego pies kręci się w kółko przed pójściem spać.

Dlaczego pies wzdycha przed snem?

Pies wzdycha przed snem aby się rozluźnić i zasnąć. Większa dawka tlenu to jak ziewanie - jest to impuls organizmu do rozluźnienia się. Jeśli pies wzdycha przed snem to jest to dobre naturalne zachowanie psa. Jeśli pies wzdycha przed snem to oznacza to, że zaraz zaśnie.

Pies drapie łóżko, kołdrę, koc, materac, legowisko - przed snem?

Jeśli pies drapie kołdrę, koc lub łóżko przed snem a potem kręci się w kółko i idzie spać, to jest to zupełnie normalne, takie to zwyczaje mają psy.

Czym można się martwić?

Podobne ale mające zupełnie inne podłoże zachowania problematyczne u psów to takie gdy: pies goni swój ogon, lub gdy pies biega w kółko

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz