Pies chodzi za mną krok w krok. Przyczyny, szkolenie, co robić?

Co robić gdy: Pies chodzi za mną krok w krok

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Pies chodzi za mną krok w krok. Przyczyny, szkolenie, co robić?

Jeśli pies chodzi za Tobą krok w krok po domu to może oznaczać 3 rzeczy:

  1. pies się nudzi i chodzi za Tobą bo liczy, że dostanie od Ciebie coś do jedzenia lub będąc przy Tobie znajdzie ciekawe zajęcie
  2. pies nie umie się zrelaksować, jeśli pies nie umie odpoczywać i jest wiecznie pobudzony i chodzi za Tobą krok w krok bo nie umie poleżeć ze spokojem w domu to należy uczyć go odpoczynku i relaksu poprzez wzmacnianie pożądanych przez nas zachowań.
  3. pies cierpi na lęk separacyjny czyli bardzo tęskni za człowiekiem gdy zostaje sam i nie umie odpoczywać w samotności - psy cierpiące na lęk separacyjny często chodzą krok w krok za człowiekiem po domu bo boją się zostać same. Lęk separacyjny u psa należy leczyć bo to zaburzenie zachowania jest źródłem cierpienia dla psa.

Szczeniak chodzi za mną krok w krok.

Jeśli szczeniak chodzi za Tobą krok w krok to zwykle jest to normalne zachowanie bo szczeniak instynktownie podąża za matką. Zapewniaj psu gryzaki i zabawki aby uatrakcyjnić mu czas w samotności gdy wychodzisz do innego pomieszczenia i zostawiasz psa samego. Zaplanuj  sytuacje treningowe w domu polegające na tym, że dajesz psu smakołyki i gryzaki i wówczas wychodzisz do innego pokoju. Ucz szczeniaka zostawania samemu w innym pokoju gdy Ty jesteś np. w kuchni lub w łazience.

Co robić gdy pies chodzi za Tobą krok w krok po domu? Jak szkolić takiego psa, który wszędzie za Tobą chodzi?

Wykorzystaj taką bramkę rozporową jak widoczna na poniższym obrazku - zamontuj ją w wejściu do pokoju gdzie przebywa pies. Ta bariera sprawi, że pies nie będzie mógł iść za Tobą. Nagradzaj psa smakołykami gdy siedzi spokojnie za barierką i nie szczeka.

barierka dla psa

Szczeniak ciągle za mną chodzi

Szczeniak chodzi za mną krok w krok na spacerze

To normalne jeśli w trakcie spaceru szczeniak idzie za Tobą krok w krok, podążanie za opiekunem na spacerze jest zupełnie normalne u szczeniąt bo to ich instynkt do podążania za matką. Malutki szczeniak nie jest jeszcze gotowy na kontakt z innymi dorosłymi psami i potrzebuje opieki matki. Dlatego często młode szczeniaki chodzą za opiekunem krok w krok na spacerze i nie oddalą się. Dopiero gdy podrosną zaczynają nabierać pewności siebie w eksploracji środowiska i wówczas odchodzą dalej od swojego Pana aby coś powąchać. Przeczytaj Kogo pies uważa za Pana

Dlaczego szczeniak ciągle za mną chodzi po domu?

Jeśli szczeniak chodzi za Tobą krok w krok wszędzie gdzie się tylko ruszysz w domu to może to być normalne ale warto to zachowanie monitorować aby nie rozwinął się lęk separacyjny u szczeniaka. Zapewniaj psu atrakcyjne zabawki i gryzaki gdy wychodzisz aby pies miał zajęcie w trakcie Twojej nieobecności.

Pies ze schroniska chodzi za Tobą krok w krok.

Jeśli pies ze schroniska chodzi za Tobą krok w krok po domu wydziel psu jeden pokój, który będzie przeznaczony dla psa i zamontuj barierkę w drzwiach aby pies nie mógł przejść. W ten sposób będziesz mógł trenować psa pod kątem zostawania samemu. To ustalenie granicy, za którą pies nie może przejść jest bardzo dobre pod kątem wychowawczym dla psa. W podobny sposób trenuje się zostawianie psa w klatce, stopniowo przyzwyczaja się psa do przebywania w klatce. Ma to na celu nauczenie psa, że jest pewna granica której nie może przejść (tę granicę zapewnia siatka w klatce albo płotek w drzwiach do pokoju). Nie zamykaj psa w pokoju za drzwiami, zacznij od płotka lub barierki albo pies Cię widział. Jeśli pies nie będzie Cię widział to zwiększa to prawdopodobieństwo szczekania i drapania w drzwi.

klatka dla psa

Co zrobić żeby pies za mną nie chodził?

Ucz psa przebywania w zagrodzie, wykorzystaj barierkę drewnianą lub metalową we framudze drzwi - przyzwyczajaj psa do tego, że nie może iść za Tobą do innego pomieszczenia i musi zostać za tym ogrodzeniem. Ewentualnie zastosuj barierę w postaci metalowego kojca, ucz psa zostawania w klatce.

zagroda dla psa do domu

Co robić gdy szczeniak w domu nie odstępuje mnie na krok?

Ucz psa zostawania samemu za płotkiem oddzielającym was, kup taki drewniany płotek i zamontuj we framudze drzwi aby wydzielić jedno pomieszczenie dla psa. Pies ma mieć możliwość widzenia Cię przez siatkę lub płotek ale nie ma możliwości podejście blisko do Ciebie. Dawaj psu smakołyki i kości do gryzienia gdy siedzi spokojnie za ogrodzeniem.

barierka dla psów do domu do nauki zostawania samemu

 

Dlaczego pies chodzi za mną to toalety?

Może to być objaw nudy w życiu psa albo początek rozwijającego się lęku separacyjnego. Wprowadź do codziennego rytmu dnia naukę zostawania samemu przez psa, wykorzystaj barierę w postaci płotka, kojca lub klatki aby pies nie mógł iść za Tobą.

Link: pies kładzie się na grzbiecie co to znaczy

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz