Zanim kupisz psa szczeniaka Cane corso, na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka cane corso

rasy psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Zanim kupisz psa szczeniaka Cane corso - sprawdź te 7 rzeczy

szczeniak cane corso

• Badania na dysplazję stawów biodrowych: rodzice szczeniaka muszą mieć badania w kierunku dysplazji.  Obowiązkowo badania biodra (HD), dodatkowo ważne są również wyniki badań łokci (ED) i obręczy barkowej (OCD). Prześwietlenie łokci i barków nie jest obowiązkowe, jednak pod kątem zdrowotnym bardzo istotne.
  • DSRA - Bardzo pomocne w hodowli jest badanie genetyczne DSRA Dental- Skelatal-Retinal-Anomaly. Jedno z rodziców powinno być wolne od nosicielstwa tego genu. Gen jest autosomalny recesywny, więc jeśli obydwoje są nosicielami to szczeniaki będą tzw. homozygotyczne i mają bardzo dużą szansę na objawy. Nie koniecznie wszystkie na raz, nie koniecznie od samego urodzenia ale można spodziewać się problemów z uzębieniem, kośćmi i stawami oraz problemów ze wzrokiem (progresywna atrofia siatkówki). DSRA jest wadą genetyczna, która występuje tylko u Cane Corso. Ta choroba jest śmiertelna dla psów.
  • Testy psychiczne rodziców szczeniaka: Psi rodzice muszą mieć zdane testy psychiczne. W rasie cane corso są pozytywnie zaliczone testy psychiczne obojga rodziców są niezbędne do uzyskania uprawnień hodowlanych.
  • Charakter rodziców - dobrze jest poznać matkę szczeniaka w hodowli - szczeniaki bardzo dużą część charakteru dziedziczą.
  • Typ psa: Wzorzec rasy jest jeden natomiast w rasie spotykane są różne typy budowy psów. Wybierz szczeniaka po odpowiednich rodzicach według własnych preferencji.
  • Wady umaszczenia: O umaszczeniu pożądanym oraz wadach w umaszczeniu mówi wzorzec rasy cane corso
  • Poziom wyszkolenia i posłuszeństwa matki szczeniaków. Testy psychiczne to jedno a poziom posłuszeństwa i wyszkolenia suki również można poddać ocenie w trakcie wizyty w hodowli. Przeczytaj artykuł: Szkolenie psów cane corso

Przy tworzeniu treści artykułu wykorzystano fragmenty wypowiedzi: Hodowla cane corso invertocorso

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Cane Corso?

Zwróć uwagę na wyżej wymienione badania rodziców szczeniaka, na warunki w jakich utrzymywane są psy oraz na opinie o hodowli. Wybierz się na spotkanie klubu posiadaczy psów tej rasy, idź na wystawę psów i porozmawiaj z hodowcami wystawiającymi swoje psy. Sprawdż czy hodowla jest zarejestrowana w Związku kynologicznych czy innym stowarzyszeniu hodowców.

Czy na psa cane corso trzeba mieć pozwolenie?

Nie, w Polsce nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie psa rasy Cane Corso.

Gdzie szukać hodowli cane corso i jaką hodowlę wybrać?

W tym artykule znajdziesz listę hodowców: Spis hodowli psów cane corso oraz zestaw zasad jakimi powinien kierować się dobry hodowca psów.

Polecam również artykuł: wszystko o psach cane corso opinie właścicieli - pod tym artykułem znajdziesz w komentarzach dużo wypowiedzi właścicieli na temat swoich psów.

Poniżej po kliknięciu w obrazek trafisz do artykułu o tym, czy pies cane corso może być trzymany na dworze czy musi być w mieszkaniu?

czy cane corso może mieszkać na dworze