Behawioryzm - uczenie asocjacyjne, skojarzeniowe

Behawioryzm - uczenie asocjacyjne, skojarzeniowe

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

psy sie uczą

Psy uczą się skojarzeniowo, przez wielokrotne powtórzenia łączą ze sobą pojawiające się kolejno elementy wydarzeń.

Pewnie wiele razy słyszałeś o eksperymentach Pawłowa, gdzie psy śliniły się na dźwięk dzwonka. Ten znany przykład nie jest w naszym codziennym życiu z psem aż tak istotny. Pomyśl o tym jakich pies nabiera skojarzeń gdy ktoś puka do drzwi albo gdy dzwoni domofon?

Jeśli zaplanujesz takie sesje szkoleniowe, gdzie ktoś puka do drzwi albo dzwoni domofonem i oboje planujecie dokładnie co będziecie robić - wówczas masz wpływ na to jak będą wyglądały reakcje Twojego psa. Możesz przecież wyjaśnić osobie z którą ćwiczysz co ma robić gdy wejdzie do Twojego domu. Ty również masz wpływ na budowanie skojarzeń u Twojego psa. Jako opiekun psa masz wpływ bezpośredni na swojego psa, takie działania jak przypięcie psa na smycz i odciągniecie psa na większą odległość albo pozwoleniu psu na podejście bliżej to są elementy tresury które stosujesz, poza tym używasz swojego głosu stosując inny ton nadajesz innego znaczenia wydarzeniu, stosując smakołyki również wpłynąć możesz na psa i jego skojarzenia.

Uczenie asocjacyjne obejmuje budowanie związku między dwoma wydarzeniami (elementami).

Przy uczeniu asocjacyjnym bierze udział nie tylko bodziec wzrokowy, to może być dźwięk, zapach, kształt czy nawet temperatura. Chodzi o pewnego rodzaju sygnał rejestrowany przez zwierzę. Posługując się przykładem psa - pies uczy się, że słowo 'spacer' oznacza wyjście na spacer. To wcześniej neutralne dla niego słowo nabiera znaczenia przez powtarzający się schemat zachowań. Wiele psów szaleje z radości gdy tylko usłyszy słowo 'spacer'. Pewnie to znasz jeśli masz psa w mieszkaniu i kilka razy dziennie wychodzisz z nim na spacer.

pies i gościeW szkoleniu psów wykorzystujemy to zjawisko do modyfikacji reakcji psa na dany bodziec.  Prosty przykład: Właściciel psa chce nauczyć psa aby nie szczekał na inne psy i obcych ludzi, albo opiekun może chcieć nauczyć psa żeby nie żebrał przy stole albo nie szalał z radości gdy goście wchodzą do domu. Aby zmienić psie zachowanie trzeba zmienić psie skojarzenia na widok psów lub ludzi wchodzących do domu oraz skojarzenie psa z nakrywaniem do stołu i stawieniem potraw na stole.

Podsumowanie:

Mnóstwo jest zastosowań tej prostej zasady jaką jest uczenie skojarzeniowe. W trakcie sesji szkoleniowych aranżujemy tak otoczenie aby mieć wpływ na reakcję psa. Wyprowadzenie psa do innego pokoju albo nagrodzenie smakołykiem to często spotykane elementy szkolenia. W zależności od tego jaki jest cel szkolenia wykorzystujemy różne metody, techniki i bodźce wobec psa.

Jeśli temat psiego behawioru cię interesuje przeczytaj także:

Zapisy na konsultacje behawioralne tutaj:

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz