Szkolenie psów Chihuahua, najczęstsze problemy ze szczeniakiem

Chihuahua - jak wychować grzecznego i spokojnego psa

19 czerwca 2015 - szkolenie psów - Michał Szen - 33 komentarze

Chihuahua szkolenieSzkolenie psów Chihuahua - wykorzystaj wzmocnienie pozytywne - czyli nagradzaj te momenty gdy pies dobrze się zachowuje.

Psy Chihuahua najlepiej szkolić metodami pozytywnymi - czyli używamy dużo nagród i pochwał dla psa gdy pies coś zrobi dobrze - a gdy pies coś zrobi źle to nie stosujesz ostrych kar - tylko np.powiedz "E-E" jako znak, że coś pies zrobił źle i musi starać się od nowa aby dostać od Ciebie nagrodę.

Szkolenie klikerem psa Chihuahua

szkolenie psów Chihuahua klikeremPsy rasy Chihuahua są bardzo mądre - niestety rzadko kiedy się szkolone przez swoim właścicieli - dlatego potem wyrastają na mocno szczekające i nieposłuszne malutkie psy. Mają one duże predyspozycje do profesjonalnego szkolenia klikerem - te psy są najczęściej bardzo chętne do wykonywania ćwiczeń i sztuczek - musisz tylko dowiedzieć się jak uczyć psa komend - aby pies je dobrze poznał i sobie utrwalił. Jeśli Twój pies na początku nie zna komendy 'turlaj się' - to nie ma sensu powtarzanie jej w kółko 100razy - bo pies i tak nie wie o co Ci chodzi - musisz najpierw psu pokazać o co Ci chodzi, jakoś go zachęcić do turlania a potem dopiero dodawać do tego komendę. Więcej o tym jak szkolić psa Chihuahua klikerem napewno dowiesz się w szkole dla psów - zapisz się ze swoim psem na szkolenie a zobaczysz, że szybko nauczy się wielu różnych komend i posłuszeństwa.

Szczekanie na obcych w domu i na spacerze u psów Chihuahua.

Chihuahua szczekanieTo częste zjawisko u psów Chihuahua, że szczekają na obcych i na psy - musisz wiedzieć, że można nad tym pracować pod okiem instruktora szkolenia psów - da się tego psa oduczyć - najlepiej oczywiście zacząć szkolenie gdy pies ma 3-6miesięcy - wtedy najłatwiej ten problem 'ogarnąć' - można nauczyć psa aby był spokojny gdy dzwoni dzwonek do drzwi lub gdy ktoś puka do drzwi - trzeba jednak wprowadzić w życie psa odpowiednie ćwiczenia. Więcej o szczekliwości u psów pisałem też w artykule o szkoleniu owczarków szetlandzkich sheltie

Chihuahua gryzie i atakuje jak pirania?

agresywny Chihuahua szkoleniePies Chihuahua może być agresywny wobec ludzi i zwierząt tak samo jak każdy inny pies - to że jest malutki nic nie zmienia poza tym że pies nie wyrządzi człowiekowi tak wielkich ran jak duży pies. Także jeśli Twój Chihuahua jest agresywny to musisz iść z nim na szkolenie - do póki nie pójdziesz z psem na szkolenie rób wszystko aby pies nikogo nie pogryzł. Nie ma co się łudzić, że psu to samo przejdzie, lub że 'on juz taki jest' - to jest ściema i zabobon - każdego psa można szkolić i można modyfikować zachowanie psa poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Chodź z psem na smyczy albo też w kagańcu - nie możesz pozwolić aby Twój pies atakował ludzi lub psy - potem poprzez odpowiednie ćwiczenia w szkole dla psów zmienicie zachowanie psa - myślę, że najlepszą opcją gdy masz agresywnego Chihuahua jest zapisanie się na szkolenie w trybie indywidualnym - aby pod okiem trenera wprowadzić odpowiednie ćwiczenia w życie psa.

Lęk przed obcymi ludźmi u pieska Chihuahua

strach lękliwość u psa Chihuahua Lęk przed obcymi ludźmi lub psami zwykle wynika z tego, że pies nie miał odpowiednio dużej liczby kontaktów z ludźmi i psami by był szczeniakiem - gdy pies ma 2-4miesiące wtedy jest to najlepszy okres do przeprowadzenia socjalizacji - czyli wtedy tak organizujemy spacery z psem i odwiedziny u znajomych aby pies poznawał dużo nowych osób i różnych spokojnych psów. Najlepiej aby obce osoby były źródłem smakołyków dla psa, aby się z psem pobawiły - albo jeśli piesek jest nie ufny to mogą tylko psu podrzucać smakołyki. Pies na początku jeśli jest lekko wycofany i nieufny to nie naciskamy na psa - nie zmuszamy go do kontaktu z obcymi - jeśli pies zdecyduje się podejść i powąchać obcą osobę, to ta osoba powinna być też spokojna, nie powinna gwałtownie łapać psa czy hałasować. Pies powinien na spokojnie powąchać obcą osobę, może dostać za to smakołyk a potem wołamy psa aby już odszedł od tej osoby.

Gdy lękliwość Twojego psa jest na dużym poziomie - to zapisz się z psem na szkolenie - najlepiej indywidualne z trenerem - można odbudować pewność siebie psa.

Pies gdy się boi to żyje w ciągłym stresie - więc można bardzo pomóc psu przez odpowiednie ćwiczenia i zmianę nastawienia psa do obcych - nawet nie chodzi o to aby pies wszystkich obcych kochał ale żeby był na tyle spokojny że bez stresu może chodzić na spacery i na spacerach spokojnie mija obcych i w domu gdy ktoś przyjdzie to pies też jest spokojny.

Chihuahua wymaga uwagi i kontaktu z ludźmi - jak szkolić psa Chihuahua w domu?

Chihuahua wychowanie
Wprowadź dla swojego psa Chihuahua kilka sesji treningowych w ciągu dnia - czyli rób tak, że bierzesz troszkę psiej karmy albo jakieś smakołyki i 10-15minut ćwiczysz z psem - za dobrze wykonane polecenia pies dostaje nagrodę w postaci jedzenia.

Do ćwiczeń można też wykorzystać zabawkę - jeśli Twój pies lubi szarpać zabawkę to np. gdy zrobi 'siad' powiedz 'dobrze' i wyciągnij zza pleców zabawkę i daj psu ją złapać i chwilę poszarp się z psem zabawką.

Po skończeniu ćwiczeń, czyli np.po 15minutach powiedz do psa "KONIEC" i zostaw psa i nie zwracaj już na psa uwagi przez jakiś czas. Tak nauczysz psa tego, że jest początek i koniec ćwiczeń.

To Ci się przyda gdy pies chce się bawić a Ty chcesz mieć spokój bo jesteś zajęta czymś innym - wtedy powiesz psu "KONIEC" i pies zrozumie że teraz nie ma opcji na zabawę i trzeba zostawić opiekuna w spokoju. Oczywiście ta metoda zadziała jeśli wcześniej powiedzmy przez tydzień czy dwa robisz z psem takie krótkie sesje gdzie jakiś czas ćwiczymy a potem jest koniec. Przez pierwsze dni pies nawet po haśle "KONIEC" może dalej chcieć się bawić - musisz wtedy to przetrzymać i nic nie mówić do psa i najlepiej nawet na psa nie patrzeć przez kilka minut aby wreszcie pies odpuścił i dał Ci  spokój.

Gdy nie masz zbyt wiele czasu dla psa dawaj psu do gryzienia różne kości, suszone uszy wieprzowe, żwacze wieprzowe lub kup psu zabawkę KONG i napełniaj ją karmą - pies gryząc gumową zabawkę będzie wylizywał z niej jedzenie i tak spędzi czas - możesz też dać psu jedzenie w butelce po wodzie mineralnej aby pies turlając butelkę wydobywał z niej jedzenie. Urozmaicać tak życie psa gdy nie masz dla niego czas.

Efektowne szkolenie psów Chihuahua - nauka dyscypliny w domu

tresura szkolenie Chihuahua

Wprowadź w życie psa kilka podstawowych haseł które pies będzie z czasem rozumiał:

 • "OK" jako znacznik dobrego zachowania - np.pies robi siad, wtedy mówisz "OK" i dajesz psu smakołyk
 • "E-E" albo "UPS" - jeśli powiesz psu 'zostań' i oddalisz się od psa a pies się ruszy możesz wtedy powiedzieć "E-E" jako znak, że pies coś zrobił źle i musi zacząć ćwiczenie od nowa, więc po słówku "e-e" znowu prosisz psa o zrobienie 'siad' a potem 'zostań' i jeśli pies wstał z miejsca gdy byłaś 5kroków od niego to teraz zrób coś prostszego czyli oddal się tylko o krok od psa i gdy siedzi w miejscu powiedz "OK" i daj smakołyk.
 • "dobrze, dobrze" - jako sygnał przedłużający jakieś dobre zachowanie - jak pies dostał komendę 'zostań' i ty odchodzisz od niego to w między czasie możesz mówisz 'dobrze, dobrze' jako zapewnienie że pies wszystko robi dobrze, tylko musi jeszcze trochę poczekać na nagrodę
 • 'zostaw' - gdy pies zobaczy np.kość na ziemi i powiesz zostaw to znaczy że psu nie wolno tego ruszyć
 • jest jeszcze kilka innych haseł które stosujemy w szkoleniu psów Chihuahua - jednak w tym artykule nie chcę się tak bardzo rozpisywać na ten temat bo powstałaby z tego książka - jeśli chcesz profesjonalnie podejść do szkolenia psa i tego wszystkiego psa nauczyć to zapraszam do kontaktu i do zapisania się na indywidualną lekcję szkoleniową dla Ciebie i Twojego psa - istnieje nawet możliwość konsultacji przez internet jeśli mieszkasz daleko ode mnie.

Przyzwyczajanie psa Chihuahua do podróży samochodem, pociągiem, tramwajem i rowerem.

Zajmij się przyzwyczajaniem psa do jazdy samochodem gdy pies ma 3-4miesiące - to najlepszy czas - nagradzaj psa smakołykami za to że podejdzie do samochodu, gdy wsiądzie do samochodu, gdy już siedzi 2minuty w samochodzie - a potem pozwól psu wyjść z auta - nie powstrzymuj go. Naucz psa, że w razie czego jakby chciał to sobie wyjdzie z auta - a jak wejdzie do środka to dostanie smakołyk - tak przyzwyczaisz psa do tego, że bez strachu będzie wsiadał, nie będzie się bał zamknięcia - rób tak przez kilka dni - albo nawet tydzień - w końcu pies tak bardzo polubi auto, że z radością będzie wskakiwał i nie będzie w panice uciekał. Wtedy już nie będziesz dawać tylu nagród i smakołyków - to cenna umiejętność dla naszego życia z psem - także warto przez tydzień lub dłużej to poćwiczyć i poświęcić temu czas - bo pies będzie żył z Tobą przez wiele lat - więc czym jest tydzień ćwiczeń do 10lat spokoju który nas czeka 🙂

Opieka nad starszym psem Chihuahua.

stary pies Chihuahua opieka

 • zapewnij psu spokojne spacery - spokojnym krokiem bez nadwyrężania stawów
 • unikach chodzenia z psem po schodach
 • jeśli psa coś boli zapisz psa na fizjoterapię dla zwierząt - zajęcia na bieżni wodnej są bardzo zdrowe dla psów
 • uważaj na przegrzanie i wyziębienie psa
 • kup specjalną dietę dla psa seniora - bardziej miękkie pokarmy ułatwiają gryzienie, a łatwiej strawne pokarmy nie obciążają tak wątroby i nerek.
 • Unikaj tanich karm - kupuj najdroższe na jakie Cię stać, lub zainteresuj się dietą BARF i gotuj samodzielnie dla psa według zaleceń diety BARF
 • zmień zabawki na bardziej miękkie - z mięciutkiej gumy lub plusze zabawki
 • stymuluj nos psa - chowaj psu karmę w pokoju i potem wpuszczaj psa i zachęcaj do szukania

Szczeniak - nauka zostawania samemu w domuChihuahua szczeniak szkolenie

 • w pierwszych tygodniach gdy kupisz szczeniaka ucz go zostawania samemu na kilka minut - i stopniowo wydłużaj czas na jaki szczeniak zostaje sam
 • gdy wychodzisz do sklepu na 5minut zostaw psu włączone radio lub telewizor (chodzi o to aby nie było znacznej różnicy w domu gdy jesteś w domu i gdy wychodzisz) - daj psu zabawkę KONG wypełnioną karmą lub jakąś smaczną kość i wyjdź wtedy z domu BEZ ŻEGNANIA SIĘ Z PSEM - wyjdź jakby nigdy nic - wróć za 5minut - jeśli stoisz pod drzwiami i słyszysz piszczenie lub szczekanie to poczekaj chwilę - złap za klamkę i otwórz drzwi gdy pies uciszy się na chociażby 2-3sekundy - uczysz tym psa że drzwi się otworzą gdy jest cicho - dlatego nie naciskaj klamki ani nie wkładaj klucza do zamka w drzwiach gdy pies piszczy lub szczeka. Nic też nie mów do psa przez drzwi gdy szczeka lub piszczy. Nagrodą za bycie cicho będzie otwarcie drzwi i pojawia się opiekuna w mieszkaniu.

Nauka czystości w domu szczeniaka Chihuahua

 • Wychodź z psem przed dom 'na siku' wiele razy dziennie - po każdym przebudzeniu psa, po zabawie intensywnej, po jedzeniu i piciu - taki naturalny instynkt szczeniaka że wtedy się załatwia i robi to często - jeśli musisz psa zostawić na dłużej to czytaj dalej jak to rozwiązać.
 • kojec domowy dla psa do nauki czystościPsy mają naturalną niechęć do tego aby załatwiać się w tym miejscu gdzie śpią i jedzą - dlatego możesz ograniczyć przestrzeń psa do małego kawałka pokoju wykorzystując takie specjalne małe kojce dla psów (zobacz obrazek) - pies może tam zostać z miską i zabawką - a Ty zabierasz psa poza mieszkanie np.co 3 godziny aby pies mógł się załatwić - zwykle gdy pies ma 3miesiące to 3godziny wytrzymuje bez sikania - dlatego pamiętaj, że taki mały szczeniak zwykle nie wytrzyma całej nocy (8godzin) bez sikania. W tym ograniczeniu przestrzeni chodzi o to, żeby pies trochę się wstrzymał z sikaniem gdy jest w małej przestrzeni i żeby poczekał aż go wypuścimy - bo gdy pies biega po całym mieszkaniu to pójdzie się załatwić np. gdzieś za kanapę czy w róg pokoju - dla psa to jest daleko od jego miski i legowiska więc pies uznaje że zrobił wszystko prawidłowo.
 • mata do nauki czystosciCo robić gdy pies nasika na naszych oczach na podłogę - na pewno nie ma sensu bić psa czy mocno krzyczeć - wystarczy powiedzieć "NIE WOLNO" i złapać psa i przenieść na matę do sikania - i tam czekamy z psem aż dokończy sikanie - gdy sika na macie to chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem - tak uczysz psa, że można sikać w obecności człowieka ale na macie - a poza matą sikać nie wolno. Dlatego pamiętaj, aby już nie denerwować się na psa gdy sika na macie - to ma być miejsce gdzie psa chwalisz za sikanie - mimo tego że sekundę wcześniej sikał na podłodze.
 • Gdy zostawiasz psa takiej małej przestrzeni na więcej godzin to daj psu również matę do sikania - to taka jakby pielucha którą przyklejasz do podłogi i pies ma to miejsce przeznaczone na swoją toaletę. Uczysz tym psa, że ma nie robić siku 'tam gdzie po prostu stoi' tylko trzeba poszukać do tego odpowiedniego miejsca.
 • Gdy piesek biega po całym mieszkaniu to nadzoruj go i np.przy drzwiach wyjściowych z domu rozłóż matę do sikania - gdy piesek kręci się i szuka miejsca 'na siku' wtedy zabierz go na matę przy drzwiach i poczekaj aż zrobi siku - gdy sika powiedz cicho 'dobrze, rób siku' - i gdy skończy pochwal psa i daj mu smakołyk - potem gdy piesek będzie rósł i będzie sam chodził na matę sikać - ty możesz to zauważyć i wtedy wyjdziesz z psem na spacer gdy tylko pies zacznie się kręcić blisko tej maty do sikania - tak nauczysz psa dawać znać,  że chce wyjść na zewnątrz - dlatego kładliśmy matę niedaleko drzwi wyjściowych - aby potem nawet jak nie ma tej maty to aby piesek dawał znać że chce wyjść chodząc i kręcąc się w pobliżu drzwi - piesek będzie szukał tej maty a ty to zauważysz i z nim wyjdziesz - na spacerze też chwal i nagradzaj psa smakołykiem gdy sika.
 • Dla bardzo wrażliwych piesków można też zrobić tak, że po wyjściu na zewnątrz rozłożysz matę do sikania na trawniku i pies to skojarzy i zacznie sikać - będzie jednak wiedział, że najpierw trzeba wyjść na trawnik i tam pojawi się mata do sikania. Jest to sposób na psy które mocno przyzwyczaiły się do maty i nie chcą sikać na trawniku. Trzeba potem oczywiście uczyć psa sikania na trawniku pomimo braku maty - ważne więc aby psa zachęcać codziennie słowami 'rób siku' gdy rozłożymy matę - aby pies w końcu robił siku na samo słowo zachęty a nie tylko na widok maty.
 • Jak nauczyć psa, żeby dawał znać że chce wyjść poza dom aby zrobić siku? Znam też jeszcze fajny sposób do nauki sikania na zewnątrz - polega on na tym, że przy drzwiach wyjściowych montujemy mały dzwoneczek - np. na sznurku przywiązujemy do klamki ale dzwoneczek jest tak nisko że pies może go puknąć nosem - i gdy wychodzimy na spacer dzwonimy dzwoneczkiem i otwieramy drzwi - potem gdy pies biega po domu i zadzwoni dzwoneczkiem to usłyszymy to i wyjdziemy z psem na spacer bo dał nam znać, że stoi przy drzwiach i chce wyjść.
 • Czego nie robić gdy piesek sika w domu? Nie krzycz na psa używając słów "SIKU" - np. CZEMU TU ZROBIŁEŚ SIKU? BLA BLA BLA ... bo pies skojarzy to słowo SIKU z Twoim zdenerwowaniem - i potem jak wyjdziesz z psem na spacer i powiesz mu 'no rób siku' to pies przypomni sobie to twoje zdenerwowanie i nie będzie chciał sikać przy Tobie. Dlatego jak sika w domu poza matą do sikania to powiedz 'NIE WOLNO' i zabierz psa na matę do sikania - a gdy sika na macie pochwal i mów wtedy 'dobrze, rób siku'.

Jak oduczyć psa Chihuahua żebrania o jedzenie przy stole?

To jest proste - poprostu nigdy nie dawaj psu jedzenia przy stole - jeśli kilka razy pies dostanie jedzenie przy stole to będzie to pamiętał i będzie to powtarzał - wstań od stołu gdy pies siedzi spokojnie i nie szczeka, nie piszczy, nie zaczepia Cię - wtedy wstań od stołu podejdź do psiej miski i tam daj psu smakołyk. Wytłumacz wszystkim, zwłaszcza dzieciom że nie karmimy psa przy stole.

Chihuahua a dziecko?

Chihuahua to malutki piesek, któremu dziecko łatwo może zrobić krzywdę - pamiętaj, że jak psu coś się nie podoba, czyli chce np. się oddalić od dziecka bo zabawa jest nieprzyjemna dla psa to tak jak każdy inny pies może on uciekać albo warczeć i gryźć - jeśli nie może uciec i dalej jest pies męczony poprzez nieodpowiednią zabawę to pies może stać się agresywny - nie pozwól na to, aby pies musiał być agresywny aby wreszcie ktoś dał mu spokój - tak bawcie się z psem aby zabawa była też fajna dla psa. Zanim pies zawarczy lub ugryzie to najczęściej wcześniej daje dużo znaków że zabawa mu się niepodoba, lub że głaskany jest zbyt mocno, lub ściskany jest zbyt mocno - i jeśli tych delikatnych znaków nie uszanujesz i nie dasz psu spokoju to pies będzie się bronił gryząc - dlatego tak ważne jest poznać mowę ciała psów, przeprowadzić odpowiednią socjalizację psa aby pies lubił kontakt z dziećmi i aby lubił głaskanie i dotykanie jego różnych części ciała - a potem trzeba jeszcze nadzorować zabawy dzieci z psem, bo Chihuahua są bardzo delikatne i trzeba z nimi delikatnie postępować.

Masz jakiś inny problem ze swoim psem Chihuahua? Napisz komentarz lub wyślij mi prywatną wiadomość przez dział 'kontakt'. Jeśli mieszkasz w woj.dolnośląskim lub lubuskim to zapraszam do mnie na indywidualne lekcje szkolenia psa!

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji przez internet.

33 komentarze do wpisu: “Chihuahua - jak wychować grzecznego i spokojnego psa”

 • Piney
  says:

  Świetnie opisane:) Sama mam kundelka a'la chihuahua i z problemem lęku przed ludźmi dość długo musiałam "walczyć" jednak w końcu przyniosło to skutki:)
  Pozdrawiam:)

 • anna d
  says:

  Dzień dobry. Mam pieska chi od 3 lat i niustajacy problem sikania w domu.. Jesli zostanie sam w domu to sika wszędzie nawet na nasze lóżko poście wszędzie... W nocy oblewa fotele.. Juz mamy dość tego caly dom żeby brzydko sie nie wyrazić potwornie śmierdzi i nie możemy sie tego pozbyć. Kochamy tego pieska ale juz nkewiemy co mamy robic...mysle o kastracji. Bardzo proszę o pomoc. I przyznam szczerze ze nerwy juz nie raz nam puscily i dostal nie raz. Bo nerwowo juz człowiek nie wytrzymuje. Potrafi nawet na naszych oczach nasikac na ścianę.. Proszę o pomoc.

 • ilona
  says:

  witam serdecznie mam w domku dwa szczeniaki ciulala i chciala bym je nauczyc czystosci w domu

  • Michał Szen
   says:

   masz w tym arykule mnóstwo porad na temat tego jak uczyć psa czystości w domu, przeczytaj cały dział dokładnie i zastosuj się do porad. jeśli wszystkie porady zastosujesz i po 2tygodniach nie będzie efektów wtedy dopiero idź do psiego trenera na konsultację. powodzenia 🙂

 • Aleksandra
  says:

  Mamy 3 letniego wykastrowanego chihuahua .. niestety bardzo rozpieszczony. Nie był nigdy trenowany i nie za każdym razem słucha naszych komend. Spodziewamy się dziecka i mam obawy że pies będzie bardzo zazdrosny. .. czy może zrobić krzywdę dziecku? Jak z nim postępować żeby nie czuł się odrzucony ?

 • Ewa
  says:

  Mam 3 letniego psa rasy Chihuahua. Nie jest kastrowany. Agresywny wobec innych psów na spacerze (z sukami nie ma większego problemu), wykazuje również agresję wobec niektórych mężczyzn którzy przechodzą szybkim krokiem obok niego. Szczeka na rowery, deskorolki, hulajnogi które przejadą blisko. Na spacerze nie jest nauczony chodzić przy nodze i nie zwraca uwagi na żadne polecenia. Po spuszczeniu Go ze smyczy, po prostu ucieka. Pomocy 🙁

 • Anna
  says:

  Witam wspaniałe kompendium porad dziękuję.
  Mam pytanie, mam wspaniałą suczkę rasy chihiahua. Właściwie zwierze jest bez wad czule kochane bardzo uczuciowe. I własnie .... Mała wszędzie za mną chodzi , nie spuszcza mnie z oka nawet na chwile. Często potrafi nie spać cały dzien tak mnie pilnuje:) co zrobić żeby trochę odpuściła i zaczęła odpoczywać kiedy jestem w domu. Sunia ma ponad rok i nie sprawia żadnych Problemow. Jak pan uważa czy to kwestia wrażliwości , silnej więzi ze mną czy może stres choć wydaje mi sie ze go nie ma. Dodam iż jak wracam np po 2 godzinach cieszy sie ogromnie , piszczy ,biega , prawie płacze z radości. Coś niesamowitego.
  Dziękuję pozdrawiam
  Ania

  • Michał Szen
   says:

   takie nadmierne przywiązanie psa do Ciebie może być stresujące dla psa gdy Ty z domu wychodzisz, niektóre psy nie potrafią się wtedy uspokoić i cały dzień szczekają/wyją albo biegają po domu i próbują się z niego wydostać i nie są w stanie wtedy położyć się i odpoczywać. Dlatego warto by ją pouczyć tego, że można odpoczywać spokojnie nawet jak opiekuna nie ma w pobliżu. Dlatego też w domu bym ją przyzwyczajał, że dostaje zabawkę wypełnioną karmą ale ta zabawka jest przywiązana na sznurku w innym pokoju, więc pies musi iść do drugiego pokoju i tam bez naszej obecności gryzie lub liże zabawkę.
   najlepiej się do tego nadaje zabawka typu KONG, to gumowa zabawka która jest elastyczna i pies ją nagryza aby wyleciało z niej jedzenie.
   coś takiego (dla małego psa rozmiar S)
   http://www.zooplus.pl/-zap460211/shop/psy/zabawki_szkolenie_psa/kong_dla_psa/classic/140097

 • alv
  says:

  Jeśli chodzi o sposób z kojcem u mojego yoreczka to zadziałało i juz nie sika wogole ma rok .
  Kiedyś miał maty i nawet z nich korzystał jak był mały ale najlepszy sposób to kojec .
  Polecam

  • Michał Szen
   says:

   dzięki za komentarz, też to polecam, chodzi o to, że pies uczy się iż trzeba wyjść z ograniczonej przestrzeni poza dom na trawnik i tam się załatwić, chodzi o to aby unikać 'wpadek' w domu. dlatego trochę ograniczamy przestrzeń psa aby pies wstrzymał się na godzinę czy dwie z tym sikaniem i aby poczekał aż wyjdzie 'na siku'.

 • kasia
  says:

  Witam. A ja mam chihuahua od 2 lat kupiłam ją jak miała roczek! od 2miesięcy załatwia swoje WSZYSTKIE POTRZEBY TYLKO W DOMU- chodzimy z nią po dworzu przez 15-20min i nic wpada do domu 2min i sika bądź robi kupę jak tylko ją stracimy z pola widzenia!!! już sobie z tym nie radzę!! do tej pory było to sporadycznie i ZAWSZE na dywanie!!!!

  • Michał Szen
   says:

   jeśli pies sobie upatrzył dywany do sikania czy do robienia kupy to najważniejsza sprawa to zwinąć dywany i przez 2 tygodnie ćwiczyć z psem załatwianie swoich potrzeb na trawniku.

 • monika
  says:

  Od zeszłego piątku mam 10-tygodniowego chihuahuae.
  Szczeniak od wtorku przestał jeść. Doszło u niego do spadku cukru i w ciężkim stanie trafił pod opiekę weterynarza. jest z nim już lepiej, ale ciągle nie chce nic jeść. karmię go pastą którą dostałam od weterynarza za pomocą strzykawki. Od dziś weterynarz kazał mi podawać karmę "weterynaryjną" ale piesek dalej się opiera i podaje mu to jedzonko również za pomocą strzykawki.
  Czy mogę coś zrobić aby zachęcić go od jedzenia z miseczki i aby sam jadł ?

  • Michał Szen
   says:

   Czy masz kontakt z hodowcą? i czy szczeniak ma rzeczywiście 10tygodni? Hodowca powinien wiedzieć czym były karmione szczeniaki. Jeśli masz psa z pseudo-hodowli gdzie psy miały złą opiekę to niestety masz teraz duży problem, nie potrafię Ci pomóc bo nie jestem weterynarzem. Myślę, że najważniejsze to poszukać dobrego weterynarza który ma doświadczenie w ratowaniu takich szczeniąt. Pamiętaj, że szczeniak bardzo szybko może się odwodnić i szybko mogą wyjść na jaw braki niedożywienia co odbije się na całym jego życiu, nawet pół dnia bez jedzenia dla takiego szczeniaka to bardzo dużo, myślę, że powinnaś być w ciągłym kontakcie z weterynarzem aby w razie czego podać psu kroplówki lub leki.

   • Angel
    says:

    Też miałam podobny problem że swoją chihuahua .kupiłam ja jak miała 5 miesięcy ale i wazyla 70 dkg (piesek mini )mała miała hipoglikemie ,a brak apetytu był spowodowany lambria! Pies z hodowli Fci...zaniesbany strasznie ! Dużo pieniądzy i trochę czasu ...i jest wszystko ok

 • Anna
  says:

  Witam bardzo serdecznie. Mam od niedawna pieska Chihuahua, jest bardzo madry, ale niestety poprzedni wlasciciele tego pieska, nic go nie uczyli. Ma rok i 2 miesiace i to co potrafi, to ma sam z siebie, niestety nie reaguje na zadne moje komendy. Mam w domu tez starszego psa i nasz nowy nabytek reaguje tylko na te same komendy co starszy pies, razem z nia ( to jest suczka), ale gdy probuje tylko z nim cos pocwiczyc, nie ma zadnej reakcji. Nie umie sluchac i przez to nie moge jego poscic ze smyczy, bo strasznie szaleje, biega jak oszalaly, i nie wraca na moja komende. Mam bardzo duzy ogrod, ale bez plotu i boje sie, ze wybiegnie na ulice. Bardzo prosze o rade, pozdrawiam...

 • Ania
  says:

  Chihuahua mój ma 1,5 roku - ciagle sika - niby robi na matę , ale on sika ciagle co godzinę - dwie, nie potrafi wstrzymać moczu , położyłam dywan kilka dni temu i sika na dywan. Pójdę z nim w gości to sika - już nie mam siły do niego .. co zrobić ?

 • Ania
  says:

  Witam
  Kupiłam pieska chihuahua dosłownie tydzień temu .Probowalam go zostawiać samego na chwile ale tak piszczał ze nie mogłam z tym sobie poradzić i ciagle do niego wracałam .Dodam tylko ze nie mogę nawet się wykapać jak chłopaka nie ma bo on płacze szczeka i piszczy .Kenzo ma prawie 4 miesiące .pomozcie !

 • magda
  says:

  Nasza chihuahua ma 3,5 roku, jest bardzo ulozona, nie sprawia zadnych klopotow. Od jakiegos czasu co kilkanascie dni budzi sie nad ranem i jest bardzo pobudzona... nie mozna jej uspokoic. Nawet jesli sie uspokoi to tylko na chwile... Suczka jest wysterylizowana. Jestem w 8 mies ciazy czy to moze miec jakis wpływ? Nie wiemy co robic...

  • Michał Szen
   says:

   myślę, że z tym problemem to najpierw do weterynarza, może do neurologa. a potem rozważyć jeszcze, że może pies słyszy lub czuje coś z czego wy sobie nie zdajecie sprawy.

 • Lidia
  says:

  Witam,od miesiąca mam suczke yorka.Mam problem z nauczeniem jej czystości,mieszkam na wsi,więc nie mam żadnej maty do siusiania ponieważ chcę aby chodziła na zewnątrz załatwiać swoje potrzeby.Saika jest strasznie uparta i będąc długi czas na dworzu potrafi wejść do domu nasiusiać i zrobić kupkę.

 • Ania Reszka
  says:

  Ja mam Yorka od tygodnia
  Sika wsedzie ma 8 tygodni ale po przeczytaniu Pana porad doszłam do wniosku ze wszystko robiłam zle
  Mata stała przy legowisku i cały czas mówiłam nie rób tu siku nie wolno robić siku
  Od dziś spróbuje wg Pana porad

 • Asia
  says:

  Witam,
  Mam problem z moim 2 letnim chi. Wziełam go z hodowli 2 miesiace temu i nie było żadnych problemów. od niedawna zaczął sie problem z siusianiem. Zaczyna siusiac jak zakładam mu kurteczke albo szelki przed wyjsciem z domu. nigdy tak nie robil. Zdarza sie na siusiac tez w mieszkaniu i nawet na kołdre mimo ze wychodzimy na spacer regularnie. martwie sie ponieważ wczesniej nie było takich sytuacji.
  Pozdrawiam Asia

 • Iwona
  says:

  Witam,
  Mam 8-miesięczną suczkę chihuahua. O 4 miesięcy jest u nas. Problem jest taki, że boi się chodzić po panelach, płytkach i innych gładkich powierzchniach. A my w mieszkaniu praktycznie nie mamy dywanów. Swobodnie chodzi tylko po salonie (też bez dywanu, ale najbardziej go lubi), a przemieszczanie się po innych pomieszczeniach to dla niej stres. Do tego boi się otworów drzwiowych w mieszkaniu (progów nie mamy, drzwi zawsze otwarte). Przechodzi przez nie powoli, czujnie i zawsze odwraca się do nich przodem (żeby jej coś z tyłu nie zaatakowało) i idzie dalej tyłem. A na dworze szaleje, biega, inny pies. My o nią bardzo dbamy i kochamy. Nie miała u nas żadnych sytuacji typu przytrzaśnięcie drzwiami czy coś takiego. Ogólnie jest bardzo strachliwa. Boi się innych psów (kuli się wtedy). Praktycznie nie szczeka. Niestety na długo zostaje sama w mieszkaniu, bo pracujemy. Wtedy głównie śpi, albo gryzie patyczek ze skóry lub swoje pluszaki. Innych zwierząt nie mamy.
  Pozdrawiam
  Iwona

 • Sylwia
  says:

  Witam serdecznie. Planuję zakup dwóch piesków chihuahua. Od dłuższego czasu czytam o tej rasie jakie warunki trzeba jej zapewnić itp. Ponieważ obydwoje z mężem pracujemy obecnie zawodowo, największe obawy budzi we mnie proces przyzwyczajania piesków do pozostawiania samotnie w mieszkaniu na 8 godzin nieprzerwanie. Czy w przypadku tej rasy jest możliwość przyzwyczajenia szczeniaków na dłuższe pozostawanie w domu bez obecności właścicieli? Czy nauka pozostawiania samotnie w domu powinna być rozłożona na kilka etapów zaczynając od wychodzenia z domu na krótki czas i później stopniowego zwiększania? Czy fakt, że pieski będą przebywały w parze wpłynie pozytywniej na rozłąkę z właścicielami? Pozdrawiam

 • Kinia
  says:

  Witam. Od sierpnia mieszka z nami chihuahua. Nauczyl sie wychodzic za potrzabą tzn przy drzwiach tarasowych ma dzwoneczek. Jak tylko chce wyjsc daje nam znac dzwoneczkiem. Ale jednego nie wiem jak go oduczyc. Jak tylko usiądę przy stole piesek zaczyna szczekac , skomleć itd. Chce zeby wziac go na kolana. A ja chcialabym spokojnie zjesc posilek. Innych domownikow bardzo to irytuje i nie mozemy w spokoju jesc. Jak mam go tego oduczyc? Bardzo prosze o rade.

  • Michał Szen
   says:

   nie ma na to cudownej metody, po prostu ignorować psa, nigdy nie brać na kolana jak siadasz przy stole. Po tygodniu będzie poprawa. Specjalnie siadaj przy stole 5-10 razy dziennie ale nie zwracaj uwagi na psa, nic kompletnie nie mów do psa gdy szczeka, skomle itp. Po jakimś czasie wstań od stołu i dopiero po odejściu od stołu możesz coś do psa powiedzieć. Jeśli na kanapie bierzesz psa na kolana, to nic w tym złego, pies się nauczy, że na kanapie jak siedzisz to można wskoczyć, ale przy stole nie ma szans aby wejść na kolana.

 • Didi
  says:

  Witam. Wszystko jest super opisane.:)
  Ale Jezeli moge opisze swoj problem:
  Suczke chihuahua kupilismy w hodowli( Pani miala duzo piesko tej rasy) kupilismy ja jak miala 11 miesiecy. Od samego poczatku sika i robi kupe na dywan/ wycieraczke w domu. ( tylko w nocy) zlikwidowalam wszystkie dywany, wycieraczki, w domu sa gole plytki. Kupowalam spreye , przykrywalam podloge folia malarska.. pies codziennie w nocy nasika i nasra- na plytkach. I nie jedna kupe tylko ze 3. Siki 4 jak nie wiecej.
  Sunia niedlugo konczy 3 lata .problem jest codziennie.Wychodze z nia regularnie. Ostatni posilek je po czym idzie na dwor i sie wyproznia.
  Badania miala robione nie ma zadnej choroby. Nie wiem co robic.... pozdrawiam..

 • Iza
  says:

  Kupilam ciulale ktory ma 10miesiecy. Boi sie wszystkiego. Nawet wlasnego cienia. Nie potrafi chodzic na smyczy i na zewnatrz . w domu tez nie potrafi chodzic na smyczy czy nawet z sama smycza. Nie wiem co robic. On potrafi stac na trawie czy pod drzewem kilka godzin i nawet nie drgnie. Jak wmurowany. Prosze o rade na moj adres email.

Dodaj komentarz