Dlaczego pies siada na spacerze, zapiera się i nie chce iść

Dlaczego pies siada na spacerze, zapiera się i nie chce iść

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

pies siada na spacerze zapiera sie i nie chce isc - artykul

Dlaczego pies siada na spacerze i nie chce dalej iść

Pies siada na spacerze i nie chce iść dalej gdy czegoś się przestraszył albo gdy coś go zainteresowało i chce się temu lepiej przyjrzeć i chce spędzić więcej czasu w danym miejscu. Wielokrotnie również pies wyczuwa interesujący go zapach i nie chce iść dalej bo chce dalej wąchać to co czuje i chce iść za zapachem. Strach, dyskomfort, podążanie za zapachem albo problemy wychowawcze to najczęstsze powody, przez które pies się zapiera i nie chce iść na spacer albo wracać do domu.

Szczeniak siada na spacerze i nie chce iść dalej - przyczyny?

Szczeniaki siadają na spacerze i nie chcą iść dalej gdy coś je wystraszy albo gdy są zmęczone. Szczeniaki nie przyzwyczajone do smyczy albo szelek odczuwają jako dyskomfort gdy ciągniesz je na smyczy - dlatego często siadają z powodu dyskomfortu bo chcą mieć więcej swobody.

Przyczyny - dlaczego pies siada i nie chce iść dalej:

 • próby wymuszenia upatrzonego celu, może nim być na przykład spacer w kierunku który interesuje psa.
 • siadaniem mogą też próbować wymusić spacer w stronę z której dobiega interesujący dla psa zapach.
 • może być zmęczony i siedzi aby odpocząć
 • dyskomfort od obroży lub szelek - zwykle u szczeniaków wywołuję siadanie bo szczeniak nie chce aby ktoś go ciągnął.
 • Strach (lęk) - w przypadku szczeniaków, które znajdują się w obcym dla nich miejscu zamierają w bezruchu i obserwują sytuację aby się do niej przyzwyczaić
 • Ból stawów lub kręgosłupa u starszych psów.
 • Pasożyty - pies pociera odbytem o podłoże bo go swędzi odbyt

Teraz już wiesz: Dlaczego pies na spacerze siada i nie chce iść.

Co robić gdy szczeniak siada na spacerze i nie chce iść dalej?

 • sprawdź czy szczeniak pójdzie w inną stronę niż wybrana przez ciebie - jeśli się czegoś boi to może okazać się, że chętnie zawróci i oddali się od tego czego się boi. tym czego boi się szczeniak może być coś o czym byś nawet nie pomyślał jak o źródle strachu - często szczeniaki boją się ruchliwej ulicy, albo dużego samochodu albo nawet worka ze śmieciami, który dla szczeniaka jest czymś nowym i pies boi się iść w tym kierunku.
 • poluźnij smycz szczeniakowi - daj mu więcej luzu - sprawdź czy pobiegnie za piłką lub za rzuconym smakołykiem
 • daj szczeniakowi wody - może być spragniony
 • daj szczeniakowi 3 minuty przerwy - nic do niego nie mów, daj mu po prostu odpocząć

Miej cierpliwość do szczeniaka, który ma poniżej 6 miesięcy - daj czasami psu odpocząć, niech chwilę posiedzi, ochłonie od nadmiaru bodźców, niech chwilę się rozejrzy dookoła i powęszy. Dla szczeniaka nie są potrzebne kolejne przebiegnięte kilometry w trakcie spacery, ważniejsze jest poznawanie otoczenia i socjalizacja.

Szczeniak może zwyczajnie nie mieć siły na dalszy spacer - szczeniaka mogą boleć łapy po 20 minutach spaceru.
pies siada na spacerze zdjęcie

Dlaczego pies zapiera się na spacerze?

Najprawdopodobniej coś go zainteresowało i nie chce iść dalej, tylko chce stać w tym miejscu i wąchać to miejsce.

Pies zapiera się na spacerze również wtedy gdy nie chce iść w wybranym przez opiekuna kierunku tylko jakimś innym. Zwykle pies czuje ciekawy zapach i chce pójść w to miejsce z którego dobiega interesujący go zapach - wówczas odmawia pójścia za opiekunem i zapiera się bo nie chce oddalać się od tego co go ciekawi.

Co można zrobić, kiedy pies siada na spacerze i nie chce iść dalej?

Pierwsza rzecz jaką można zrobić to sprawdzić czy pies będzie chciał iść w innym kierunku. Spróbuj zawrócić albo iść w tę stronę gdzie pies patrzy - jeśli pies ruszy w inną stronę niż wybrana przez Ciebie to znak, że psa nic nie boli i jego zapieranie się i siedzenie jest próbą wymuszenia kierunku spaceru.

Jeśli pies ruszy za tobą gdy zaproponujesz mu spacer w przeciwną stronę to znak, że nic go nie boli i poprostu nie chce iść tam gdzie ty. Wykorzystaj wówczas smycz aby wyegzekwować posłuszeństwo.

Gdy dorosły pies zapiera się lub siada na spacerze i nie iść - co robić?

Ćwicz z psem posłuszeństwo na smyczy, wykorzystaj pociąganie za smycz aby wyegzekwować posłuszeństwo.

Gdy masz dorosłego psa, który jest pewny siebie i ma stanowczy dominujący charakter to taki pies mieć poczucie swojej siły i będzie chciał sam zdecydować gdzie iść, zamiast podążać tam, gdzie Ty chcesz.

Dobrze ułożony pies przez większość spaceru powinien podążać za Tobą - dlatego korzystaj ze smyczy aby mieć kontrolę nad psem.  Aby spacer był przyjemny dla psa pozwalaj psu co jakiś czas na swobodne węszenie i bieganie luzem na długiej 5 metrowej smyczy lub lince.

Pies siada na spacerze - potencjalne przyczyny weterynaryjne lub problemy zdrowotne

Jeśli pies siada na spacerze i pociera odbytem o podłoże to nazywa się to saneczkowaniem u psa. Pies pociera odbytem gdy ma pasożyty lub gdy ma zatkane gruczoły okołoodbytowe. Z takim zjawiskiem u psa należy zgłosić się po pomoc do lekarza weterynarii.

Szczeniak siada na spacerze - możliwe przyczyny zdrowotne

Jeśli szczeniak siada na spacerach i zachowuje się jakby pocierał odbytem o ziemię to może świadczyć o tym, że swędzi go odbyt i ma robaki (pasożyty).

Weź swojego psa i zobacz czy odbyt jest rozpulchniony i zaczerwieniony jeśli tak koniecznie zgłoś się do weterynarza.

Dlaczego pies się zapiera i nie chcę iść na spacer?

Albo psa coś boli i nie chce iść na spacer bo wie, że będzie musiał zejść po schodach a wtedy go bolą biodra. Albo czuje, że na zewnątrz jest zimno i mokro i wolałby zostać w domu.

Stary pies nie chce wychodzić na dwór prawdopodobnie dlatego, że coś go boli w trakcie chodzenia, dlatego pies ogranicza do minimum swoją aktywność gdy jest stary i coś go boli.


Film - zobacz jak postępować z psem który nie jest przyzwyczajony do chodzenia na smyczy


W temacie opieki nad szczeniakiem i wychowania szczeniaka przeczytaj także artykuł:


Pierwszy dzień szczeniaka w naszym domu


 pies nie chce spać w budzie 


Dlaczego pies kładzie się na grzbiecie


// tagi: pies zatrzymuje się podczas spaceru, szczeniak nie chce iść na spacerze siada, Podczas spaceru mój pies siada i nie chce iść dalej, pies odmawia daleszego spaceru //


 

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz