Nadpobudliwy pies - zasady postępowania z nadpobudliwym psem

Nadpobudliwy pies - definicja i porady

nadpobudliwy piesNadpobudliwy pies to taki, który ma trudności z zachowaniem spokoju, koncentracją i kontrolowaniem swojego zachowania. Często przejawia nadmierną aktywność ruchową, łatwo się rozprasza, jest niespokojny, może mieć problemy z wykonywaniem komend. Taki pies może szczekać bez powodu, skakać na ludzi, ciągnąć na smyczy, niszczyć przedmioty w domu.

Przyczyny nadpobudliwości u psów

Nadpobudliwość może wynikać z cech osobowości psa, braku odpowiedniej stymulacji umysłowej i aktywności fizycznej, stresu lub nieprawidłowego szkolenia.

Jakie są objawy nadpobudliwości u psa?

Nadpobudliwy pies niszczy przedmioty w domu, szczeka bez powodu, nie reaguje na komendy, skacze na ludzi, biega w kółko, szarpie smycz na spacerze, jest niespokojny i chaotyczny w zachowaniu

Co może powodować nadpobudliwość u psa?

Przyczynami mogą być: cechy osobowości i rasy, niezaspokojona potrzeba ruchu i aktywności umysłowej, stres, nieprawidłowa dieta, brak konsekwentnego szkolenia.

Jak uspokoić nadpobudliwego psa?

Kluczowe jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej poprzez regularne spacery, zabawy, treningi. Ważna jest też zbilansowana dieta. Warto stosować zabawy węchowe i naukę sztuczek, które zmęczą i wyciszą psa. W skrajnych przypadkach pomocne mogą być leki uspokajające przepisane przez weterynarza.

1. Zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Codzienne długie spacery, bieganie, zabawy czy pływanie pozwolą rozładować nadmiar energii. Ważne, by spacery były urozmaicone - daj psu powąchać, pobawić się z innymi psami, poćwiczyć komendy. 15-30 minut intensywnego ruchu może zmęczyć psa bardziej niż godzinny spacer.
  2. Wprowadź trening mentalny i naukę sztuczek. Praca głową także zmęczy psa. Ucz go nowych komend, rozwiązywania problemów, szukania ukrytych smakołyków. Wykorzystuj zabawy węchowe, maty i zabawki typu puzzle. 15 minut treningu to dla psa taki sam wysiłek jak godzinny spacer.
  3. Wprowadź trening mentalny i naukę sztuczek. Praca głową także zmęczy psa. Ucz go nowych komend, rozwiązywania problemów, szukania ukrytych smakołyków. Wykorzystuj zabawy węchowe, maty i zabawki typu puzzle. 15 minut treningu to dla psa taki sam wysiłek jak godzinny spacer
  4. Zadbaj o zbilansowaną dietę psa, dostosowaną do jego potrzeb. Zbyt duża ilość białka lub niektóre składniki (np. kukurydza) mogą pobudzać psa. Skonsultuj dietę z weterynarzem, wypróbuj różne karmy lub przygotuj jedzenie samodzielnie.
  5. Zachowaj spokój w kontakcie z psem. Nie pobudzaj go krzykiem, nerwowymi ruchami. Ignoruj nadmierne podniecenie, a nagradzaj spokojne zachowanie. Bądź konsekwentny. Jeśli pies skacze, naucz go komendy "siad" lub "zostań" jako zachowania zastępczego

Czy nadpobudliwość może prowadzić do innych problemów?

Nieleczona nadpobudliwość może przerodzić się w lękliwość, agresję, niszczenie przedmiotów. Pies sfrustrowany brakiem kontroli nad sobą może mieć trudności w kontaktach z innymi psami i ludźmi

Jak szkolić nadpobudliwego psa?

Trening powinien być regularny, konsekwentny, dostosowany do potrzeb i możliwości psa. Warto stosować pozytywne wzmocnienia i nagrody. Ważne jest uczenie psa komend, skupienia uwagi na opiekunie, wyciszenia. Pomocna może być konsultacja z psim behawiorystą, na konsultacje możesz zapisać się tutaj: psi behawiorysta online, psi behawiorysta Lubin, psi behawiorysta Leszno, psi behawiorysta Legnica.

Porady psiego behawiorysty dla właściciela nadpobudliwego psa

Oto 5 porad, które mogą pomóc nadpobudliwemu psu:

1. Zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Codzienne długie spacery (min. 30 minut), bieganie, zabawy, pokonywanie przeszkód czy pływanie pozwolą rozładować nadmiar energii. Ważne, by spacery były urozmaicone - daj psu powąchać, pobawić się z innymi psami, poćwiczyć komendy.
  2. Wprowadź trening mentalny i naukę sztuczek. Praca głową także zmęczy psa. Naucz go nowych komend, rozwiązywania problemów, szukania ukrytych smakołyków. Wykorzystuj zabawy węchowe, maty i zabawki typu puzzle. 15 minut treningu to dla psa taki sam wydatek energii jak godzinny spacer.
  3. Naucz psa wyciszenia i odpoczynku. Wygospodaruj mu zaciszne miejsce w domu (legowisko, transporter) i stopniowo wydłużaj czas przebywania tam. Nagradzaj spokojne leżenie. Nie przeszkadzaj psu, gdy odpoczywa. Wprowadź komendę na zakończenie zabawy i odpoczynek.
  4. Zachowaj spokój w kontakcie z psem. Nie pobudzaj go krzykiem, nerwowymi ruchami. Ignoruj podekscytowanie, a nagradzaj spokojne zachowanie. Bądź konsekwentny. Jeśli pies skacze, naucz go komendy "siad" lub "waruj" jako zachowania zastępczego.
  5. Skonsultuj dietę psa z weterynarzem. Zbyt duża ilość białka lub obecność niektórych składników (np. kukurydzy) w karmie może pobudzać psa. Wypróbuj różne rodzaje karm lub przygotuj psu jedzenie samodzielnie

Przeczytaj także o psach reaktywnych, to podobne zachowanie do nadpobudliwości psów: reaktywny pies, pies reaktywny behawiorysta, pies reaktywny a kastracja

Inne artykuły z zakresu psiego behawioryzmu: