Jak zdominować agresywnego psa do ludzi? w tym właściciela

Jak zdominować psa agresywnego do ludzi?

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Jak zdominować agresywnego psa?

agresywny pies

Jeśli pies stanowi zagrożenie używa się kagańca, obroży i smyczy - to elementy przymusu i presji jakie wywiera się na zwierzęciu aby nad nim zapanować i zapewnić bezpieczeństwo opiekunom.

Dominowanie psa za pomocą smyczy i kagańca?

  • gdy pies jest na smyczy możesz zaprowadzić go we wskazane miejsce
  • gdy pies jest na smyczy i kagańcu nie wyrządzi Ci krzywdy gdy nagle będzie chciał Cię ugryźć
  • agresywny pies powinien mieć swoją bezpieczną strefę odpoczynku
  • przy bardzo agresywnych psach smyczy nie odpinamy (bo później jest duży problem z ponownym przypięciem smyczy)

Kontrolowanie psa za pomocą smyczy jest już elementem dominacyjnym - bo zmuszamy psa do przejścia w wybrane przez nas miejsce pomimo niechęci psa - to dla wielu osób uznane zostanie za dominowanie psa. Dla osoby, która mieszka z agresywnym psem będzie to zwykły zdrowy rozsądek.

Dominowanie agresywnego psa nie jest zalecaną metodą treningu psów.

Wiele osób uważa, że jedynie przez dominację i presję można wyszkolić agresywnego psa - takie podejście opiera się na założeniu, że pies musi być dominowany przez człowieka, aby zachować posłuszeństwo. Taka metoda może prowadzić do jeszcze większej agresji u psa a także do powstania problemów behawioralnych, takich jak lęk czy brak zaufania do opiekuna. Nie zaleca się tego typu podejścia w nowoczesnym szkoleniu psów.

Zamiast tego, zaleca się skorzystanie z metod treningu opartych na pozytywnym wzmocnieniu, które skupiają się na nagradzaniu dobrych zachowań a nie na karceniu złych. Taki trening powinien być przeprowadzany przez doświadczonego i wykwalifikowanego trenera lub behawiorystę (psi behawiorysta zielona góra, psi behawiorysta Lubin), który będzie mógł indywidualnie dopasować program szkoleniowy do potrzeb psa.

Ważne jest również, aby zrozumieć przyczyny agresji psa, i aby pracować nad rozwiązywaniem tych problemów. Często agresja u psów jest spowodowana stresem, lękiem, brakiem socjalizacji lub innymi problemami behawioralnymi. Dlatego ważne jest, aby pracować z behawiorystą (co to jest behawiorystyka zwierząt), który będzie mógł pomóc w identyfikacji przyczyn i zaproponuje skuteczne rozwiązania.

Szkolenie psa powinno być oparte na pozytywnym wzmocnieniu, komunikacji i zaufaniu między psem a opiekunem. W przypadku agresywnych psów ważne jest, aby pracować z nimi w sposób powolny i kontrolowany a nie próbować "zdominować" ich siłą.

Najczęściej zadawane pytania do psiego behawiorysty

Kierunek agresji określi kierunek szkolenia i metody treningowe

Rozróżnić należy jeszcze wobec czego lub kogo skierowana jest agresja psa? Pies rzucający się agresywnie do innych psów będąc na spacerze to zupełnie inna bajka niż agresywny pies, który atakuje swoich opiekunów w ich domu. Do każdego przypadku trzeba podejść 'z głową'. Od tego są konsultacje i sesje szkolenia psa. Zapisy na szkolenie psów przez dział kontakt lub facebook szkoła doberman

Przeczytaj także: czym się zajmuje behawiorysta zwierząt - pies warczy na męża co robić

 

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz