Komunikacja u zwierząt - rodzaje sygnałów

Komunikacja u zwierząt - rodzaje sygnałów

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Komunikacja u zwierząt zachodzi gdy jeden osobnik celowo wysyła jakiś sygnał do drugiego osobnika aby wpłynąć na jego zachowanie.

Rodzaje sygnałów wysyłanych przez zwierzęta jako forma komunikacji:

  • dźwięk (np. szczekanie psa, śpiew ptaków) -   dźwięk jest dominujący u zwierząt które żyją w środowisku gdzie utrudnione jest widzenie innych osobników (np.ptaki lub żaby). Zwykle chodzi o jasny sygnał wysyłany na odległość do innych osobników tego samego gatunku. Pies szczeka, piszczy, wyje, warczy.
  • zapach (wydzielanie feromonów, znaczenie terenu moczem) - komunikaty za pomocą zapachów nie docierają tak szybko do innych osobników jak dźwięk bo przenoszone są przez wiatr, jednak nie powodują tak dużych strat energii jak wydawanie głosu oraz utrzymują się dłużej, są bardziej trwałe. Do alarmowania o niebezpieczeństwie zwierzę użyje głosu, do znaczenia terenu można wykorzystać zapach zamiast ciągłego wydawania dźwięków. Kot obciera się by zapachem oznaczyć przedmiot. Pies obsikuje różne miejsca w trakcie spacerów.
  • gesty (mowa ciała zwierząt, u psów pokazywanie zębów, ułożenie uszu, ułożenie ogona, napinanie mięśni - często dla nas są to subtelne sygnały jak ruchy gałek ocznych i napinanie części warg lub czoła. Dla innych psów te sygnały są dużo bardziej zrozumiałe i zauważane przez nie. Psia mowa ciała zawiera cały szereg gestów związanych z ustawieniem ciała, które dają znać o emocjach psa. Na pewno poznasz gdy pies jest wystraszony bo zachowuje się zupełnie inaczej niż pies agresywny.
    U ptaków komunikatem może być stroszenie piór, np. paw pokazujący swój ogon. U koni występuje cała gama gestów od ustawień uszu i warg aż po kopanie i gryzienie innych osobników. Gesty wysyłane są jako komunikat zwykle tylko do jednego osobnika znajdujące się w zasięgu wzroku.
  • kolory (zmiana upierzenia w okresie rozrodczym u ptaków lub inne upierzenie u samców i samic)

Przeczytaj także:

 

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz