Behawioryzm - pies uczy się zachowania od matki lub innego psa

Behawioryzm - pies uczy się zachowania od matki lub innego psa

behawioryzm - Michał Szen - 2 komentarze

psy uczą się od siebie

Uczenie się socjalne zwierząt - pies uczy się zachowania od innego psa

Wielką korzyścią życia w grupie jest to, że inne osobniki są dla nas źródłem informacji. Ten fenomen uczenia się przez obserwację innych osobników nazywamy nauką socjalną.  W psim behawioryzmie mówi się o zjawisku uczenia socjalnego.

Nauka przez obserwację zachowań innych osobników to szybka i bezpieczna strategia, nie wymaga przecież samodzielnego popełniania błędów i ryzykowania.

Pamiętaj, że każdy kij ma dwa końce i pies może się uczyć zarówno dobrych jak i złych zachowań od swojego psiego kolegi. Pies nie rozumie jak my ludzie na to patrzymy. Jeśli szczeniak żyje z matką, która boi się każdego obcego człowieka i ze strachu na ludzi szczeka to może tego właśnie się nauczyć od swojej matki. Dodatkowo cechy psychiczne mocno się dziedziczą po rodzicach także szczeniaki będą miały w dużej mierze wrodzoną strachliwość po swojej matce.

Czy jeden pies od drugiego może nauczyć się szczekania przy płocie na samochody?

Pies może od innego żyjącego z nim psa nauczyć się także takiego zachowania jak: szczekanie przy płocie na przejeżdżające samochody - to często negatywnie przez nas postrzegane zjawisko, z ludzkiego punktu widzenia nie ma sensu szczekać na każde auto. Opiekunowie często chcieliby aby psy szczekały tylko gdy ktoś znajduje się blisko naszej posesji i chce na nią wejść.

Pies może nauczyć się pewności siebie przy innym psie

Jako kontrprzykład do nauki negatywnych zachowań (szczekanie) posłużyć może zjawisko gdzie strachliwemu psu pomaga obecność pewnego siebie i przyjacielskiego psa - na widok gości w domu wystraszony pies obserwuje bardzo przyjacielskie zachowania swojego kolegi i to pomaga mu oswoić się z sytuacją. Jest to częste zjawisko.

Jeszcze inny przykład - do bardzo przyjacielskiego owczarka niemieckiego, który nigdy na nikogo nie szczekał opiekun kupuje drugiego psa, który jest agresywnie nastawiony wobec obcych. Myślisz, że będzie to miało wpływ na spokojnego owczarka? Odpowiedzią jest 'to zależy' - znam różne przypadki tego rodzaju, wydaje mi się, że pies z silnym charakterem i zrównoważony raczej nie przejmuje tych agresywnych zachowań, ewentualnie staje się bardziej pobudzony ale nie przejawia agresji.

Psy uczą się również od ludzi przez obserwację

W tym zjawisku uczenia socjalnego jeszcze my ludzie bierzemy udział, mamy znaczący wpływa na zachowanie naszych psów. Naszym zachowaniem wpływamy na nasze psy, pies nas obserwuje każdego dnia. Często nawet nie świadomie uczymy psa pewnych schematów zachowań.

Powiązany artykuł: behawioryzm pies uczy się skojarzeniowo


Chcesz zmienić zachowanie swojego psa? Zapraszam na konsultacje behawioralno - szkoleniowe - kontakt tutaj:

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

2 komentarze do wpisu: “Behawioryzm - pies uczy się zachowania od matki lub innego psa”

  • Barbara
    says:

    Witam mam.pytanie dotyczace mojego Yorka ktory ma 11 lat a teraz wzielam do domu szczeniaka yorka i starsza suczka mimo ze nigdy nie bylo z nia problemu jest bardzo dobrze ułożona teraz dziwnie sie zachowuje .
    Wspina sie na nas na rece nawet glowe zal mi jej chce jej pomoc zeby polubily sie na wzajem .

    • Michał Szen
      says:

      prawdopodobnie suczka czuje się nie swojo i szuka schronienia u Pani. zamontowałbym barierkę (płotek drewniany) w drzwiach do jednego z pokojów aby pieski rozdzielić i aby mogły się widzieć i wąchać - w ten sposób oswajały by się ze sobą

Dodaj komentarz