Hierarchia psa w domu

Hierarchia psa w domu

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Hierarchia psa w domu - porady behawiorysty

Pies uczy się zasad panujących w domu poprzez obserwację swojego opiekuna i wzajemne interakcje. Hierarchia psa w domu ustala się w momencie gdy pies podejmuje próby zdobycia tego na czym mu zależy - wtedy w kontakcie z domownikami zachodzi proces nauki i zapamiętywania u psa. Pies zapamiętuje do czego ma dostęp, co jest pochwalane przez opiekuna i tak pies zajmuje pozycję w hierarchii domowej (podobnie jak hierarchia w stadzie określa dostęp do tego co dostępne dla psa - przyczytaj więcej w artykule Hierarchia w stadzie psów).

Jak ustalić hierarchię w domu z psem?

Nowoczesna wiedza behawioralna odchodzi od sztywnej koncepcji hierarchii. Aktualnie behawioryści radzą budować dobrą relację ze swoim psem w oparciu o przyjazne nastawienie i zaufanie.

Kluczowe jest budowanie relacji z psem opartej na zaufaniu. Trzeba być stanowczym, ale przyjaznym przewodnikiem dla swojego psa. Bardzo ważne jest ustalanie jasnych, konsekwentnych zasad które cały czas obowiązują w naszym codziennym życiu z psem. I nieustannie należy pamiętać aby nagradzać pożądane zachowania - zatem co jakiś czas warto pochwalić psa lub dać mu smakołyk w momencie gdy robi coś co nam się podoba.

Jakie miejsce zajmuje pies w domu?

Pies powinien być pełnoprawnym członkiem rodziny traktowanym jak partner, nie podwładny. Pies powinien być objętym opieką i szacunkiem oraz powinien mieć swoje miejsce w rodzinie ale nie powinien rządzić całym domem. Przeczytaj: kogo pies uważa za pana

Jak pies ustala hierarchię?

Pies w nowej sytuacji podejmuje pewne próby zdobycia tego na czym mu zależy. Im pies jest bardziej stanowczy i pewny siebie tym wyraźniej to zobaczysz. Jeśli natomiast masz psa nieśmiałego lub lękliwego to te próby awansowania w hierarchii domowej nie będą zbyt wyraźne bo pies nieśmiały będzie rzadko kiedy próbował dostać to na czym mu zależy. Psy nie dążą do nieustannej walki o dominację, próbują jednak zdobyć to na czym im zależy i potrafią zachowaniem agresywnym bronić tego co dla nich ważne. Im bardziej odważny, silny i pewny siebie pies tym więcej zobaczysz takich zachowań gdzie pies wielokrotnie podejmuje próby ustalenia swojego miejsca w domu. Psu może zależeć na ulubionym miejscu do leżenia, psu może zależeć na bliskim kontakcie z wybranym opiekunem, albo na dostępie do jedzenia. To podstawowe aspekty o które pies może zawalczyć w ramach ustalania hierarchii.

  • Pamiętaj, że psy komunikują się poprzez subtelne sygnały
  • Psy uczą się hierarchii i zasad panujących w domu poprzez interakcje społeczne i przez socjalizację

Nowoczesne badania behawioralne dowodzą, że relacja pies-człowiek powinna przypominać bliską przyjaźń, gdzie obie strony się szanują i sobie ufają.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz