Zdrowe zasady w psim parku - park dla psów Polkowice

Zdrowe zasady w psim parku - park dla psów Polkowice

szkolenie psów - Michał Szen - 5 komentarzy

Psi park, psi wybieg: Zasady przebywania z psem

Poznaj zasady psiego parku rozrywki - są to zasady niepisane - czyli nie ma ich w regulaminie ale warto je stosować dla wspólnego dobra naszych psów.

Park dla psów - czyli tzw. 'psi park' - jest to ogrodzone miejsce gdzie można przyjść ze swoim psem i spędzić czas na zabawie z psem i nawet trochę go podszkolić w tym czasie.

    Psi park Polkowice

  • Park dla psów w Polkowicach podoba mi się pod tym kątem, że jest ogrodzony i zabezpieczony przed ucieczką psa - dla psów które mają problem z przychodzeniem na wołanie to dobre miejsce do ćwiczeń - bo nie musimy się bać, że pies nam wybiegnie na ulicę i zginie pod kołami samochodu.
  • Podoba mi się też różnorodność parku - znajdziemy tam sporo różny nawierzchni i nowych dla psa przedmiotów - czyli to dobre miejsce na socjalizację szczeniaka - bo szczeniaka warto zapoznać z różnymi podłożami - czyli z betonem, kostką brukową, drewniany schodami, kamiennymi schodami...itd. Szczeniak powinien to w fajny sposób poznać - taki zagrodzony psi park to ku temu świetna okazja. Można się z psem wybrać do tego psiego parku na fajną treningową sesję socjalizacyjną.
  • Taki wybieg dla psów jest też potencjalnie fajnym miejscem na socjalizację naszego psa z innymi psami - jednak trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio dobierać sobie towarzyszy zabaw. Socjalizacja to nie jest bezmyślne puszczanie psa luzem. Zwłaszcza jeśli pies przejawia zachowania agresywne. Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy właściciel innego psa życzy sobie aby nasz pies do niego podchodził - także myślę, że najlepiej jest pogadać z osobami w parku o ich psach, i dopiero wejść ze swoim psem. Niektóre psy przejawiające problematyczne zachowania mają je w stosunku do konkretnej rasy innego psa, np. owczarek niemiecki może nie lubić jamników, albo labrador nie lubi yorków - to tylko przykład - może być różnie - zachowania agresywne mogą też być zgeneralizowane czyli bez względu na wielkość i rasę innego psa agresja się pojawia - jeśli jednak wcześniej pogadamy z opiekunami tych psów które już są w parku to dowiemy się czy mogą być jakieś zgrzyty czy też nie.
  • Niektóre psy bronią zasobów - czyli obcy pies może bronić swojej zabawki lub jakiegoś smakołyka, albo jakiegoś miejsca - gdy chcemy uniknąć konfliktów również o takie tendencje u obcego psa warto zapytać - gdy wyciągniesz piłkę i rzucisz swojemu psu i okaże się ona przyczyną konfliktu - to nie będzie czasu na rozmowy gdy rozpocznie się psia bójka.
  • Można też oczywiście w takim psim parku poćwiczyć z psem psie posłuszeństwo i elementy psiego sportu agility - bo na terenie parku są elementy takie jak kładki, tunele i przeszkody. Dzięki tym wszystkim elementom jest to prawdziwy park rozrywki dla psów - jednak tyczy się to psów, które w psim parku wykazują chęć do pracy z właścicielem - bowiem dla psów bardziej zainteresowanych środowiskiem je otaczającym niż samym właścicielem te atrakcje nic nie znaczą.

psi park polkowice

Takie psy, które spuszczone ze smyczy w psim parku tylko biegają i wąchają różne zapachy i nie zwracają kompletnie uwagi na swojego opiekuna potrzebują odpowiedniego szkolenia.

Można taki psy zmienić, można sprawić że pies będzie bardziej skoncentrowany na Tobie i będzie Cię słuchał - jednak wymaga to dość specjalistycznego treningu i ćwiczeń z psem. Jeśli chcesz podszkolić swojego psa aby stał się bardziej posłuszny to daj znać - organizuję szkolenie psów w Polkowicach.

Zdrowe podejście do pobytu w 'psim parku'

Wpis inspirowany po części artykułem ze strony: dog park

  1. Bądź realistą - jeśli Twój pies źle toleruje inne psy to nie oczekuj że w psim parku nagle będzie zachowywał się poprawnie - psi park to nie miejsce do rehabilitacji psa agresywnego - najpierw pod okiem trenera zajmij się terapią swojego psa aby odpowiednimi ćwiczeniami zmienić jego zachowanie. Potem dopiero przyjdzie czas na beztroskie zabawy w psim parku.
  2. Zanim odepniesz smycz i wpuścisz swojego psa do psiego parku rozrywki poświęć kilka minut na obserwację psów przebywających już w parku - oceń ich styl zabawy i zachowanie - jeśli psy bawią się zbyt ostro lub kompletnie nie umieją się zachować to może przyjdź do parku ze swoim psem innym razem.
  3. Jeśli Twój pies pierwszy raz spotyka obce psy - to psi park nie jest ku temu najlepszą okazją, lepiej umówić się z jedną czy dwoma konkretnymi osobami, które mają zrównoważone i spokojne psy - aby z nimi przeprowadzić socjalizację niż robić to na chybił trafił z kimś obcym w parku.
  4. Jeśli nie masz pewności jak zachowa się Twój pies to nie wstydź się wpuszczać psa do parku w kagańcu. Lepiej postawić na profilaktykę i bezpieczeństwo niż narażać się na dużo gorsze nie przyjemności związane z psią bójką i poważnymi pogryzieniami.
  5. Możesz stopniowo zapoznać swojego psa z innymi psami poprzez ogrodzenie w psim parku. Twój pies może powąchać się i zapoznać z innym psem przez siatkę zanim wpuścisz go na teren parku.
  6. Szczególną uwagę przywiąż do wchodzenia przez bramkę do parku - to miejsce często jest wręcz oblegane przez inne psy, które już są w psim parku - bo wiedzą, że to miejsce gdzie wita się nowego psa - takie zbiorowisko obcych psów na furcie może być przytłaczające dla Twojego psa.
  7. Nadzoruj swojego psa - nie puszczaj go bezmyślnie - raczej miej na niego oko cały czas - jeśli pies jest bardzo nieposłuszny i niewyszkolony to chodź z psem na długiej lince aby mieć nad nim kontrolę.
  8. Ze szczególną uwagą obserwuj interakcje dużych psów z małymi psami - tam często dochodzi do spięć - duże psy potrafią zadręczać psy dużo od nich mniejsze. Małe psy mogą zostać ranne w trakcie takich zabaw z innymi psami, lub stają się wtedy nerwowe.
  9. Nie zabieraj do psiego parku zabawek dla swojego psa jeśli wiesz, że Twój pies broni swoich zabawek i nie lubi się nimi dzielić.
  10. Gdy nagradzasz swojego psa smakołykami w parku to uważaj na to gdy wokół Was zbiera się więcej psów pragnących smakołyków - to czasem prowokuje dużą rywalizację o jedzenie i w grupce psów mogą pojawić się 'zgrzyty' i agresja. Zwłaszcza gdy rzucasz na ziemię kawałki psich przysmaków i psy całą grupą ruszają do jednego leżącego na ziemii małego kąska.
  11. Gdy rozpocznie się psia bójka raczej nie pomogą Twoje krzyki - należy rozdzielić psy - jednak jest to ryzykowne zadanie gdy łapiesz psa za obrożę - wtedy Twój własny pies może ugryźć z nerwów i Twoją rękę. Rozdzielanie walczących psów to temat na osobny artykuł, tu tylko o tym wspominamy.
  12. Dobrze gdybyś przeczytał książkę sygnały uspokajające Turid Rugaas - na temat mowy ciała psów - będziesz bardziej świadomy tego jak pies swoim zachowaniem daje znać, że jest w stresie, że ma dość jakiegoś zachowania, że chce swoim zachowaniem uspokoić innego zbyt agresywnego psa lub że dana zabawa mu się nie po prostu nie podoba.
  13. Miej świadomość tego, że zawsze pójście z psem do parku dla psów niesie w sobie pewne ryzyko tego, że pies może się zranić lub może dojść do jakiejś bójki i zgrzytów z innymi psami.
  14. Nie bądź naiwny myśląc, że park dla psów to zupełnie bezpieczne i beztroskie miejsce.

Gdy coś Ci się nie podoba w zachowaniu Twojego psa lub nie wiesz jak z psem postępować to zgłoś się po radę do szkoły szkolenia psów- zapisz się z psem na szkolenie.

Zapraszam na indywidualne lekcje szkolenia psa

szkolenie psów polkowice szkoła doberman

Inne artykuły na stronie: Appenzeller szkolenie, Akita pies szkolenie, pies zjada wszystko na spacerze, rasy psów na podwórko, sznaucer miniaturowy, jak zacząć szkolenie szczeniaka,

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

5 komentarzy do wpisu: “Zdrowe zasady w psim parku - park dla psów Polkowice”

  • KaiTe
    says:

    Bardzo przydatne informacje, Terror poznał kilka psów w takim parku, niestety to ja byłam pierwsza i ludzie dochodzili tam po nas, ale każdego psa najpierw obwąchiwał przez płotek, później już na terenie na smyczach małe poznanie i na koniec wszystkie cztery hasały razem aż miło! 🙂 Tylko w przypadku jednej suczki był zgrzyt na początku, bo okazała się zaborcza o kontakt Terrora z pewnym owczarkiem. Ale było to jednorazowe zdarzenie i po chwili konflikt poszedł w niepamięć, a psiaki bawiły się wszystkie wspólnie 🙂
    Pozdrowienia! 🙂

  • U nas w Lublinie psie parki są dopiero w planach, choć mając styczność z różnymi ludźmi trochę się obawiam, czy szybko nie zostaną pozamykane kiedy psie bójki staną sie tam rutyną. Takie informacje powinny wisieć przed wejściem do każdego parku, do dopiero przeczytanie ich warunkowało by wstęp. Sama wiele czasu poświęciłam na socjalizacje mojego psa z innymi i kiedy było już na prawe dobrze, doszło do poważnej bójki i wszystko trzeba zaczynać od nowa, bo teraz każdy mijany pies to dla Donnera potencjalne zagrożenie. Jestem ciekawa jak to będzie wyglądało kiedy psie parki pojawią się u mnie. Nie chciałabym, żeby grasowało po nim stado niezrównoważonych yorków, z biegającymi za nimi rozchosteryzowanymi właścicielkami... Albo żeby przez jednego nieodpowiedzialnego właściciela, wieloletnia nauka tolerowania i socjalizacji z psami poszła na marne. Takie podstawowe informacje powinny być wszędzie publikowane, żeby wszystkim żyło sięlepiej 😉

  • Marta i Bacardi
    says:

    Dla mnie tematu psiego parku w Polkowicach jest jak rzeka - niestety. Jest to bardzo fajne miejsce, gdzie można trenować z psem, uczyć nowych sztuczek, socjalizować z innymi psami, miło spędzić czas z innymi psiarzami, ale... Większość ludzi, w sumie chyba wszyscy, którzy tam jeszcze chodzą, nie rozumie idei tego miejsca. Jedyną rozrywką, o ile można to tak nazwać, którą fundują swoim psom jest puszczenie ich bez smyczy "żeby się wybiegały". Niestety nie jest szanowane to, że ktoś chce ze swoim psem robić coś sensownego, np. uczyć przechodzenia przez tor agillity, czy jak u mnie łapania dysków, bo zawsze znajdzie się inny psiak, który chętnie włączy się w nasze zajęcia. Drugim ogromnym problemem jest dla mnie to, że na terenie wybiegu ludzie nie sprzątają po swoich psach - serio, mało przyjemnie wyciąga się dysk lub piłkę z odchodów innego psa. Jak dla mnie w tej chwili to miejsce niestety nie nadaje się do niczego i już zupełnie się tam nie pojawiam...

    • Michał Szen
      says:

      Dzięki za komentarz, przez takie nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi atrakcyjność miejsca rzeczywiście spada mocno w dół, a szkoda, bo w tym miejscu jest potencjał na coś więcej niż to 'żeby się psy wybiegały'.

  • magda
    says:

    I jeszcze te grupki wzajemnej adoracji w postaci właścicieli ONKów. Usiądą sobie,plotkują a psy zagarniają cały park dla siebie.... Trzeba stać i czekać aż opuszczą park. Kiedyś ten Polkowicki park był w miarę normalny. Teraz za dnia zobaczymy tam kółka różańcowe,zaś wieczorem żulów popijających na ławkach tanie winka...

Dodaj komentarz