Zachowanie suki po oddaniu szczeniąt

tresura psów - Michał Szen - 6 komentarzy

Czy zmienia się zachowanie suki po oddaniu szczeniąt?

Rozmawiałem w tej sprawie z wieloma hodowcami i pytani o zmianę zachowania suczki po zabraniu jej szczeniąt najczęściej mówili, że NIC SIĘ NIE ZMIENIA w zachowaniu suki.

Rozmowy prowadziłem z hodowcami, którzy sprzedają szczeniaki w wieku 8 tygodni lub nawet trochę później. Zatem suka nie ma wielkiego stresu, bo szczeniaki są już w miarę samodzielne. Co innego gdyby zbyt wcześnie zabrać od matki wszystkie szczeniaki, które karmi lub gdyby suka straciła młode zaraz po porodzie. Wtedy zapewne ich matka przeżyła by szok.

Wiek 8 tygodni jest dobry na zabranie szczeniaków od matki i można też wtedy odstawić szczeniaki od mleka matki

Czy suka tęskni za szczeniakami?

Suka nie tęskni za szczeniakami jeśli były od niej zabrane we właściwym momencie czyli gdy szczeniaki były wieku 8-10 tygodni życia.

Powiązane artykuły:

6 komentarzy do wpisu: “Zachowanie suki po oddaniu szczeniąt”

• Wydaje mi się, że 8 tydzień to minimum. Zalecane jest przecież późniejsze wydawanie do domów - psiaki muszą się zsocjalizować, nauczyć, do którego momentu gdy gryzą jest to jeszcze zabawa, a kiedy zaczyna boleć 🙂

• Aleksandra
    says:

Witam, w jakiej cenie byłoby szkolenie online 1h?

• Joanna
    says:

Jak można oduczyć sukę kopania dołów i uciekania z posesji?( Miała zabrane szczeniaki zaraz po porodzie)

• Michał Szen
      says:

zabranie suczce szczeniaków nie ma wpływu na zachowanie takie jak kopanie dołów czy ucieczki, to zwykle wskazuje na nudę w życiu psa i brak zabach węchowych, najlepiej poświęć na zabawę z psem 3x dziennie po 20minut i dawaj jej zabawki typu kong wypełnione karmą gdy zostaje sama. po tygodniu zobaczysz poprawę (ilość dziur na posesji i liczba ucieczek się zmniejszy).

• Dorota
    says:

Co zrobić jeśli suczka urodziła kilka szczeniąt i po 4 dniach został jeden a reszta zmarła i suczka nie chcę karmić tego który żyje tylko szuka tamtych

• Michał Szen
      says:

tego który został karmiłbym preparatem mlekozastępczym a z suczką trzeba iść do weterynarza bo możliwe, że przestała produkować mleko i dlatego nie chce karmić bo nie ma czym.