Wywiad z hodowcą owczarków szetlandzkich trenujących Agility

Owczarki szetlandzkie trenujące Agility z hodowli JABBERWOCKY FCI

tresura psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Wywiad z hodowcą owczarków szetlandzkich na temat psiego sportu Agility

Na filmie Owczarek szetlandzki z hodowli JABBERWOCKY FCI na torze Agility

Ten owczarek szetlandzki poza tym, że dobrze biega na torze Agility to jest do tego utytułowanym psem wystawowym i reproduktorem - ale nie uprzedzajmy faktów - sami przeczytajcie o psach z tej hodowli. Co mi się bardzo podoba w hodowli Sylwi to stosowanie wczesnej stymulacji neurologicznej u szczeniąt i dobre podejście do socjalizacji szczeniaków.

owczarek szetlandzki yarpen

Na pytania odpowiada Sylwia Sękowska z Hodowli JABBERWOCKY FCI
Napisz krótko o swojej hodowli... jak to się zaczęło?

Pierwszy szetland trafił do mnie w 2010r., pierwszy miot w mojej hodowli urodził się w 2014r. Obecnie posiadamy 1 psa reproduktora, 1 młodego psa oraz 1 suczkę hodowlaną, wszystkie trikolorowe. Jesteśmy małą hodowlą domową, nastawioną głównie na sport, nie ma u nas miotów każdego roku.

Jakie są Twoje owczarki szetlandzkie jako psy?

Najstarszy Yarpen jest psem spokojnym w życiu codziennym i żywiołowym na torze agility; jest bardzo czuły, opiekuńczy i pojętny, uwielbia sztuczki. Maggie jest bardzo energiczną suczką (co daje świetne efekty w agility), uwielbia bawić się zabawkami, jest niezwykle szybka i zwinna, ale też niecierpliwa. Najmłodszy Sam (syn Maggie) jest bardzo czułym psem, który kocha przytulanie, zabawki, agility i uszczęśliwianie mnie. Wszystkie moje psy są inteligentne, przyjacielskie i odważne.

Dlaczego zdecydowałaś się na owczarki szetlandzkie?

owczarek szetlandzki na torze agility Zanim poznałam szetlandy, byłam kociarą. Ale 15 lat temu zauroczyła mnie niezwykle mądra suczka tej rasy. Spodobała mi się jej żywiołowość, inteligencja, posłuszeństwo. Postanowiłam, ze jeśli pies, to tylko szetland. Była to najlepsza decyzja w moim życiu.
Uwielbiam moje psy za ich otwartość, delikatność i inteligencję. To nie są psy, które stwarzają jakieś większe problemy, uwielbiają uszczęśliwiać swojego człowieka i odnajdą się w każdych warunkach.

Gdybyś miała coś polecić na temat wyboru szczeniaka... na co zwrócić uwagę przed zakupem psa?

Nasze szczeniaki przechodzą wczesną stymulację neurologiczną, od początku urozmaicamy ich otoczenie, rozkładamy przy nich zakupy, dajemy zabawki, zapoznajemy z różnymi dźwiękami i z nowymi ludźmi. Wychowują się z nami w domu. Gdy są starsze wynosimy je na rękach, żeby mogły poznać miasto. Staramy się poświęcić naszym szczeniakom jak najwięcej czasu, aby wyrosły na pewne siebie i zrównoważone psy.
Przy zakupie szczeniaka należy zwrócić uwagę w jakich warunkach są one trzymane, ile czasu poświęca im hodowca, jak są socjalizowane, czy rodzice są przebadani. Warto poznać rodziców szczeniąt osobiście.

Napisz swoje przemyślenia na temat wychowania i szkolenia psów które hodujesz...

owczarek szetlandzki agilityNajwięcej czasu spędzamy trenując agility. Nasze psy to po prostu kochają, widać spełnienie i szczęście w ich oczach podczas treningów, widać podekscytowanie i ducha walki na zawodach. Poza tym uczymy się klikerem różnych sztuczek i mnóstwo spacerujemy.
Szetlandy są bardzo inteligentne, posłuszne i kochają pracę z człowiekiem. Myślę, że to fajna rasa dla każdej aktywnej osoby, choć odnajdą się i w spokojniejszym domu. Nie sprawiają problemów wychowawczych, a odpowiednio socjalizowane, są naprawdę wspaniałymi towarzyszami.

Macie jakieś osiągnięcia wystawowe?

Yarpen jest interchampionem i multichampionem, Maggie jest championką, Sam pewnie będzie tylko reproduktorem ze względu na wzrost. W naszym życiu z psami skupiliśmy się na aspektach sportowych, wystawy to miły dodatek.

Jak można się z Wami skontaktować?
Mamy stronę internetową oraz na facebook'u: sylwia.sekowska.7

Na koniec jeszcze filmik z treningu Agility suczki Maggie