Najważniejsza komenda w szkoleniu psów: 'do mnie' przywołanie

Najważniejsza komenda w szkoleniu psów: 'do mnie'

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Jaka jest najważniejsza komenda w szkoleniu psów?

Ostatnio tak się zastanawiałem i dla większości moich klientów najważniejszą komendą w całym procesie szkolenia psa jest przywołanie psa - czyli komenda 'do mnie'.
Ta komenda pozwala nam przywołać psa gdy biega swobodnie (najczęściej bez smyczy) - gdy ludzie mają smycz w ręku to mają takie poczucie bezpieczeństwa, że w razie czego mogę pociągnąć za smycz i psa od czegoś odciągnąć, bądź też powstrzymać go przed czymś. Gdy jednak pies biega swobodnie bez smyczy i biegnie w stronę ruchliwej ulicy - to co wtedy zrobisz? Pozostaje Ci użycie własnego głosu. Dlatego nawet ze względów bezpieczeństwa najważniejszą komendą w procesie szkolenia psa jest komenda 'do mnie'.

Naucz psa przychodzenia na dźwięk gwizdka

Można psa nauczyć przychodzenia do nas na dźwięk gwizdka - jednak to wymaga wielu powtórek i dobrego przećwiczenia w warunkach bez rozproszeń a później przy rozproszeniach.

Czym są rozproszenia w trakcie nauki przywoływania i przychodzenia na dźwięk gwizdka

Rozproszenia w szkoleniu psa to elementy, które są ciekawe dla psa i które mogą sprawić, że pies będzie nimi bardziej się interesował niż wykonaniem komendy. Rozproszeniem dla psa może być obecność innego psa w pobliżu - wówczas Twój pies może nie chcieć wrócić do Ciebie bo bardziej ciekawi go zabawa z innym psem niż powrót do właściciela i wykonanie komendy 'do mnie'.

Czy da się psa nauczyć wracania na wołanie gdy nasz pies bawi się z innymi psami

Tak, da się tego nauczyć, ale najpierw wielokrotnie trzeba trenować to z linką treningową i ściągać psa do siebie po wydaniu komendy. Pies nie może się uczyć ignorowania naszych komend, komendy powinny być wykonane.

Nauczenie psa przychodzenia na wołanie wymaga czasu, cierpliwości i ustalonego harmonogramu ćwiczeń

Gdy zbyt szybko przejdziesz na zbyt trudny poziom i będziesz wielokrotnie wołać psa a on będzie ignorował Twoje komendy to problem będzie się powiększał. Trzeba w fachowy sposób zaplanować treningi z psem w taki sposób aby pies wracał do nas z coraz bardziej ekscytujących dla niego sytuacji.

Mimo, że wymaga to wysiłku z naszej strony i mnóstwa cierpliwości to myślę, że warto przywoływanie psa ćwiczyć i to bardzo często, bo dzięki tej komendzie możemy ocalić psu życie.

Przeczytaj także:
- komendy dla psa
- głuchy pies nauka komend
- dog argentyński
- amerykański pitbullterier
- bernardyn pies rasa
- buldog francuski szkolenie
- appenzeller rasa
- psy stróżujące na podwórko
- sznaucer miniaturka
- wszystko o cieczce u psów
- jak wyciągnąć kleszcza u psa